Advert
Advert
Advert

Vücutta oluşan şişlikler önemsenmeli

Kemik tümörleri ve tedavisi hakkında bilgi veren uzmanlar, vücutta oluşan şişliklerin önemsenmesi gerektiğini belirtti.

Vücutta oluşan şişlikler önemsenmeli
Vücutta oluşan şişlikler önemsenmeli

Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Profesör Doktor Serdar Necmioğlu, kemik tümörleri ve tedavisi hakkında açıklama yaptı.

Vücuttaki tümörler arasında görülme sıklığı ortalama yüzde 5 olan kemik tümörlerinin her yaş grubunda ortaya çıkabileceğini belirten Necmioğlu, kemik tümörlerinin yüksek oranda ağrılarla belirti verdiğini söyledi.

Vücudun her organında olduğu gibi yumuşak doku ile iskelet sisteminde de iyi ve kötü huylu tümörlerin oluşabileceğini aktaran Necmioğlu, “Kötü huylu tümörlerin büyümesi ve gelişmesi sınırsızdır. Vücudun diğer organlarına da yayılabilir. İyi huylu özellikte olanlar ise bazen hiçbir belirti vermez ve farklı amaçla yapılan görüntüleme tetkiklerinde ortaya çıkar. Vücuda yayılımı ise çok ender olarak görülür.” dedi.

Kemik tümörlerinde erken tanı ve tedavi yaşamsal önem taşıyor

Vücudun herhangi bir bölgesinde şişlik oluşması ve ağrıya yol açıp zamanla büyümesi halinde uzmanlara başvurulması gerektiğini belirten Necmioğlu, “Bunlarla beraber vücutta oluşan lekeler ve lenf nodülleri de hastalığın habercisi olabilir. Çoğu zaman darbe, zorlanma ya da soğuk algınlığına bağlanan ve önemsenmeyen bu belirtiler, çeşitli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar ile geçiştirilerek, hastalığın erken tanı şansı tehlikeye atılmaktadır. Oysa kemik tümörlerinde erken tanı ve tedavi, yaşamsal önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu. (Hamza Adiyaman - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı