Advert
Advert
Advert

Viyana'da 'uzlaşma' sağlandı

Avusturya'nın Başkenti Viyana'da gerçekleşen Suriye zirvesinde geçiş süreci üzerinde anlaşmaya varıldığı açıklandı.

Viyana'da 'uzlaşma' sağlandı
Viyana'da 'uzlaşma' sağlandı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Viyana’da gerçekleşen Suriye görüşmelerinde, 6 ay içinde geçiş sürecini desteklediklerini ve 18 ay içinde adil bir seçim yapılması konusunda da anlaştıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Suriye görüşmelerinde Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş sürecini desteklediklerini, yeni bir anayasa taslağı hazırladıklarını, 18 ay içinde adil bir seçim yapılması konusunda anlaştıklarını, bu sürede kimin terörist kimin muhalif olduğunun belirleneceğini ve BM denetiminde bir ateşkesin uygulanacağını açıkladı.

Kerry, ABD ve Rusya'nın ortak girişimiyle

Avusturya'nın Başkenti Viyana'da Suriye'deki iç savaşa siyasi çözüm bulmak amacıyla başlatılan ve 17 ülke ile Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katıldığı zirvenin ardından ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan Mistura ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında açıklamalar yapan Kerry, Esed'in geleceği konusunda taraflar arasında hâlâ görüş ayrılıkları yaşadıklarını ancak iki hafta önceki görüşmelere göre önemli bir ilerleme kaydettiklerini belirtti.

Kerry,"Suriye rejimi ve Suriyeli muhaliflerin temsilcileri ile BM öncülüğünde görüşmelere başlama konusunda anlaştık. Suriyelilerin önderliğinde 6 ay içinde geçiş sürecini destekliyoruz. Yeni bir anayasa taslağı hazırlıyoruz. 18 ay içinde adil bir seçim yapılması konusunda da anlaştık. Bu siyasi süreci BM denetiminde bir ateşkesin izlemesi gerekiyor ve bu da kimin terörist kimin olmadığının belirlenmesine yardımcı olacak. IŞİD ve El-Nusra kesinlikle terörist kategorisinde yer alıyor." dedi.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle