Advert
Advert
Advert

Viranşehirli o kadın anıldı

Viranşehir'de Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi Viranşehir’de İntihar Ettiği İddia Edilen Kadını Andı.

Viranşehirli o kadın anıldı
Viranşehirli o kadın anıldı

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde geçtiğimiz hafta eşinin ikinci evliliği yapacağı iddiası üzerine, evinin balkonunda atlayarak intihar ettiği iddia edilen Fatma A. Mezarı başında anıldı.

 

Viranşehir’de geçtiğimiz hafta Bahçelievler mahallesinde kaldığı evinde balkondan atlayarak intihar ettiği iddia edilen Fatma A. Tilagê köyündeki mezarı başında anıldı. Viranşehir Belediyesi Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi tarafından organize edilen anmaya BDP Urfa İl Eşbaşkanı Leyla Akça, BDP Viranşehir Eşbaşkanı Servet Kılıç, Belediye Meclis üyeleri ve onlarca kadın katıldı. Tilagê köyündeki baba evi ziyaret edildikten sonra mezarlığa kadar yürüyüş yapan kadınlar burada Fatma A.’nın mezarını çiçeklerle söylediler. Fatma A’nın ailesi mezarı başında gözyaşları döktü. Burada bir açıklama yapan Viranşehir Belediyesi Berjin Amara Kadın Danışma Merkezi Sosyologu Nihal Oturmak, Urfa’da son 6 ayda 149 kadının intihar girişiminde bulunduğuna dikkat çekti. Bunların intihar değil cinayet olduğunu belirten Oturmak : “Eşinin Suriyeli bir kadın ile evlenmesine engel olamayınca intihar etmeyi seçen kadın son çare olarak mutfakta kızının kollarında kendini boşluğa atmıştır. Bu kadına bakış açısının sonucudur. Suriyeli kadınların mağduriyetinden faydalanarak evlenmek isteyen erkeklerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Savaşların kazananı belirsiz ama kaybedeni her zaman kadınlardır.bu duruma artık yeter diyoruz” diye konuştu.

 

Yapılan konuşmaların ardından Fatma A’nın mezarı başında dualar okundu. Fatma A. 36 yaşında 3 erkek 3 kız olmak üzere 6 çocuk annesiydi.

Nurettin Karakış / Viranşehir

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret