Advert
Advert
Advert

Viranşehirli hacılar duygularını paylaştı

Mukaddes toprakları ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki hacılar, Hac farizasının ötelenmemesi tavsiyesinde bulundu.

Viranşehirli hacılar duygularını paylaştı
Viranşehirli hacılar duygularını paylaştı

Viranşehirli hacıların,  yurda dönüşleri devam ediyor. Mukaddes toprakları ziyaret etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Viranşehirli hacılar, Hac farizasının genç yaşta yerine getirilip ötelenmemesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.

Hacı İbrahim Halil Dolaş 9 yıldır bu günü beklediğini söyleyerek, bu yıl kurasız olarak Hac’ca gittiğini belirtti. Hacı Dolaş, “Hac farzını eda ederken yaşadığımız duygular anlatılamaz. Bu duygular ancak yaşanarak anlaşılır. O sıcak iklimde yaşamak çok zor olmasına rağmen Peygamber efendimiz ve sahabelerinin yaşadıkları zorlukları düşündükçe insan inancına daha çok sahip çıkıyor.” dedi.

Hac farzını yerine getirmeyenlere çağrıda bulunan Dolaş, “Çocuklarımı evlendireyim, ev alayım, araba alayım,  diyerek Hac’cı öteleyen kardeşlere tavsiyem,  Hac’ca erken gitmeleridir. İnsan yaşlandığında Hac farzını yerine getirirken çok zorlanıyor ve birçok ibadetten mahrum kalıyor. İnsan o beldede anne-baba, eş-çocuk,  dünyevi bütün sıkıntıları unutuyor. Sadece ibadete odaklanıyor. Dolayısıyla gençken gitmenin faydası ve verimi çok daha fazladır” şeklinde konuştu.

Hac’da yaşanan kaza ve izdihama da değinen Hacı Dolaş, “Hac farzını yerine getirirken yaşanan kaza ve izdiham neticesinde kardeşlerimizin vefat etmesi ve yaralanması bizleri oldukça özdü. Vinç kazasında ve yaşanan izdihamda Suudi yönetiminin büyük ihmali olduğuna inanıyorum. Yerde yüzlerce yaralının olmasına rağmen yaralılara müdahale edilmedi ve sadece vefat eden hacılar alandan toplandı. Suudi yönetiminin verdiği hizmet çok eksik ve yetersiz. Bu topraklar bütün ümmetin toraklarıdır ve bu toprakların yönetimi de bütün ümmetin malıdır. Kutsal beldelerin yönetimi bütün ümmeti temsil edecek bir yönetim tarafından olmalıdır.” ifadelerini kullandı. (Sabri Acet-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?