Reklamı Geç
Advert
Advert

Viranşehir'de Kahvaltı Kültürü

Şanlıurfa Viranşehir ilçesine has kahvaltı çeşitleri ile oldukça ilgi çekiyor.

Viranşehir'de Kahvaltı Kültürü
Viranşehir'de Kahvaltı KültürüÖzellikle Viranşehir’de yaşayan yerli halk sabah kahvaltısında genellikle Pilav ve çorba tüketirken son dönemde sabah kahvaltısının vazgeçilmezi Patlıcan ve Kırmızı biber közlemesi oldu.

Sonbahar aylarının başlarında yetişip piyasaya sürülen kırmızı acı biber ve yanında patlıcan közlemesi Viranşehirlilerin sabah kahvaltısının vaz geçilmezleri arasında yer alıyor.

Sabahın erken saatlerinde ziyaret ettiğimiz fırıncı esnafı dezgeye düzülen patlıcan ve kırmızı acı biberi göstererek: "İşte buda bizim kahvaltı kültürümüz. Bu dönem içinde onlarca vatandaş her sabah bu şekilde patlıcan ve biberini getirip fırında közleriz. Bu kahvaltı türü bu mevsimde vazgeçilmezimiz oldu. Bu şekilde kahvaltı yapmayan halkımız kahvaltı yapmamış sayılır, aç kalmış olur. Bu şekilde yapılan kahvaltı ile güne daha dinamik bir şekilde başlar” dedi.

Kurutmalık kışlık, biber salçası ve pul biber yapımının yoğun olduğu Viranşehir’de kahvaltı türünün de bu şekilde olması vatandaşlar arasında kaçınılmaz oluyor.  bizimgazete63.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üç Aylar başlıyor! Regaip Kandili hangi gün?
Üç Aylar başlıyor! Regaip Kandili hangi gün?
Şanlıurfa’da  Kütüphaneler Haftası Başladı
Şanlıurfa’da Kütüphaneler Haftası Başladı