Advert
Advert
Advert

Viranşehir çadır kentte sağlık hizmeti

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde yaklaşık 18 bin Suriyelinin kaldığı çadır kente, 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti veriliyor.

Viranşehir çadır kentte sağlık hizmeti
Viranşehir çadır kentte sağlık hizmeti

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) Viranşehir çadır kentte kalan yaklaşık 18 Bin Suriyeli, 24 saat kesintisiz sağlık hizmeti alıyor.

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeliler, yaklaşık 4 Yıldır Viranşehir’de AFAD tarafından kurulan çadır kentte kalıyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan AFAD Viranşehir Çadırkent Konaklama Tesisi Kamp Müdürü Zeki Kaya, çadır kentte kurulduğu günden bu yana sığınmacılara sağlık hizmeti vermeye devam ettiğini belirterek, her gün yaklaşık 500 Suriyeli hastanın sağlık hizmeti alarak tedavi olduğunu söyledi.

Viranşehir Kaymakamı Huzeyfe Citer ise AFAD Viranşehir Konaklama Tesislerinde sağlık hizmetlerinin Sahra Hastanesinde kaliteli bir şekilde verildiğini ifade ederek şunları dile getirdi: “Gerek çadır kentlerde, gerekse çadır kent dışında kalan Suriyeli kardeşlerimize sahip çıktık. Onlara kucak açtık. Tarih bizleri millet olarak başta Suriyeli Iraklı ve Ezidi sığınmacılara nasıl sahip çıktığımızı yazacaktır. 2011 yılından itibaren 20 bin kişilik çadır kentimizde Suriyeli sığınmacılara kesintisiz bir şekilde sağlık hizmetleri veriyoruz. Yatması gerekli hastalar 8 Yataklı çadır kent hastanemizde yatıyor. Çok acil vakalarda hastanemizde ameliyatlar da yapabiliyoruz. Şimdiye kadar birçok acil vaka burada yapılan ameliyatlar neticesinde sevk edilmeden şifa bulabilmiştir. Durumu daha ağır olan hastalar ise ilçe merkezine ya da ildeki hastanelere doktorlarımızın kanaatine göre sevk ediliyor. Haftada bir kez çadır kentten otobüsle Şanlıurfa Devlet Hastanesine hasta götürüyoruz. Suriyeli sığınmacılar buradaki polikliniklerden faydalanabiliyor.”

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!