Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi VERİMLİ ARAZİLERİMİZ YOK OLUYOR

VERİMLİ ARAZİLERİMİZ YOK OLUYOR

Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, bilinçsiz tarım yapılması nediyle verimli tarım arazilerinin yok olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 13 Ekim 2015 Salı 10:06
VERİMLİ ARAZİLERİMİZ YOK OLUYOR

GAP Teyap İl Koordinatörlü tarafından organize edilen “Pamuk Kirliliği ve Hasadı” konulu panele panelist olarak katılan Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, pamuğun dünya genelinde stratejik bir ürün olduğuna dikkat çekerek, ülkenin geleceği ve ihracat açısından çok önemli olduğunu söyledi.
 

Şanlıurfa Pamuğunun temiz toplanması için çeşitli çalışmaların yapıldığını ifade eden Kaya, Şanlıurfa Ticaret Borsası olarak  geçtiğimiz yıllarda Pamuktaki sorunların ve çözüm önerilerinin masaya yatırıldığı; Ulusal Pamuk Zirvesi’nin ve Pamuk Çalıştayı’nın Şanlıurfa’da yapılmasını sağladıklarını da hatırlattı.  Yapılan çalışmaların istenilen sonucu vermediğini kaydeden Kaya, bilinçsiz tarımın yapılmasıyla birlikte de verimli toprakların kaybolduğuna değindi.
 

Pamuğun daha temiz toplanması için Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile birlikte Pamuk Kirliliği’ni Önleme Komisyonu kurduklarını ve bu komisyonun çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini aktaran Kaya, temiz toplanan pamuğun sanayici tarafından daha çok rağbet gördüğünü kaydetti.

Şanlıurfa Ticaret Borsası’nın projeleri hakkında da bilgi veren Kaya, Pamuk Lisanslı ve Hububat Lisanslı Depo Projelerinin inşaat çalışmalarının da devam ettiğini ifade etti.

 Lisanslı depolarla birlikte sanayicinin kaliteli ürüne rağbet göstereceğini belirten Kaya, ekonomik sıkıntısı olan çiftçilerin ise; ürünlerini Lisanslı Depolarda saklayıp karşılığında kredi kullanabileceğini hatırlattı.

Viranşehir’e Hububat Analiz Laboratuarı kurduklarını ve Pamuk Analiz Laboratuarının da kurulma aşamasında olduğunu ifade eden Kaya, çiftçinin ürünün kalitesini öğrenme şansına sahip olduğunu belirtti. Kaya, dünya ile rekabet edebilmek için kaliteli ürün yetiştirmenin şart olduğunu söyledi.

Şanlıurfa Ziraat Odası evsahipliğinde yapılan toplantıya, Şanlıurfa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necip Özgökçe, GAP Teyap İl Koordinatörü Ahmet Coşandal, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Çukobirlik As Başkanı Ali Hayırlı, Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu,  Sanayici Eyüp Gergerli, sanayiciler ve çok sayıda davetli katıldı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa’ya yeni bir görünüm kazandıracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com