Advert
Advert
Advert

Ve Suruç suya kavuştu VİDEO

Türkiye'nin en uzun, dünyanın beşinci uzun sulama tüneli olan Suruç Tüneli'nden ovaya su verilmeye başlandı.

Ve Suruç suya kavuştu VİDEO
Ve Suruç suya kavuştu VİDEO


Depolama sahasında düzenlenen törende konuşan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Suruç'un tarihi bir an yaşadığını belirterek, ilçenin makus kaderini bugün yendiğini söyledi.

Suyla Suruç'a bereket, güven ve refahın geldiğini aktaran Küçük, "Artık bu engin Suruç Ovası'nda, rengarenk tarlaların içerisinde sevinç ve ümit dolu insanlar olacak. Gençlerin yarınlarla ilgili olan kaygısı, endişesi, ailelerin ümitsizliği emin olun ebediyen bu toprakları terk ediyor. Bunun için kıymetli bir ana şehadet ediyorsunuz" dedi.

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu da Suruç'un bir zamanlar hayal denilen bir projeye kavuştuğunu anımsatarak, bu sayede ilçenin öne bir ivme kazanacağını belirtti.

Uslu, önceden bölgede dekara 100 lira verim alınırken Fırat'ın Bereketli suları sayesinde dekardan 328 lira kazanç elde edileceğini sözlerine ekledi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç ise Fırat Nehri üzerinde yapılan bu projenin parmakla gösterilecek bir eser olduğunu aktararak, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından ilk etapta 35 bin dönüm araziye su sağlayacak olan sağ sahil sulama kısmına su bırakıldı.

Törene, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkerim Gök, GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil, DSİ 15. Bölge Müdürü Numan Doğan Gündüz ve vatandaşlar katıldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle