Advert
Advert
Advert

Vatandaş biber gazı kullanabilecek

Vatandaş biber gazı kullanabilecek
Vatandaş biber gazı kullanabilecek

Kapkaç, gasp, hırsızlık gibi olaylara maruz kalanlar artık çantalarındaki biber gazı spreyleriyle kendilerini koruyabilecek. 

 

Kapkaç, gasp, hırsızlık gibi olaylara maruz kalanlar artık çantalarındaki biber gazı spreyleriyle kendilerini koruyabilecek. PTT Bank’larda personelin soygundan korkup biber gazı kullanımına onay vermeyen Emniyet, iki yıl sonra bu kez farklı bir karara imza attı. Polis, gaz spreylerinin vatandaşlar tarafından taşınmasına izin verdi. Böylece polisin asayiş ve toplumsal olaylarda kullandığı biber gazları artık vatandaşa serbest oldu. Kapkaç, gasp, hırsızlık, yankesicilik, tecavüz, sarkıntılık gibi olaylara maruz kalanlar artık çantalarında taşıyabilecekleri biber gazı spreyleri ile kendilerini savunabilecek.

 

SPREYE ENGEL YOK

PTT’lerde yaşanan soygunlar nedeniyle personel 2009 yılında Emniyet’ten biber gazı izni istemişti. Ancak o yıllarda bu teklif gişe memurlarının biber gazı kullanma konusunda eğitimlerinin olmadığı gerekçesiyle kabul edilmemişti. Durumu tekrar inceleyen Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları yazılı açıklamada “Biber gazlarının taşınmasını izne bağlayan veya açıkça yasaklayan bir hükmün bulunmaması nedeniyle gaz spreylerinin vatandaşlarca taşınmasında engel yoktur” dedi.

 

DENETİM YAPILMALI

Ancak bu yeni karar sağlık riskini de beraberinde getirince tartışmalara neden oldu. Çünkü herhangi bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanan sprey sıkımında masum bir vatandaş da gazdan etkilenebilir. Güvenlik Daire Başkanlığı bu konudaki görüşünü şöyle açıkladı: “Göz yaşartıcı kimyasal maddelerin, yaşlı, hamile ve kalp rahatsızlığı olan vatandaşlarımıza tatbik edilmesi durumunda kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden sprey taşınması veya kullanılması mutlaka denetim altına alınmalı.”

 

PTT BANKA İZİN ÇIKMADI

Ülke çapındaki 3 bin 815 PTT şubesinde posta, banka ve lojistik hizmeti veren 4 bin civarında personel çalışıyor. Son 5 yılda 400’ü aşkın PTT’de silahlı soygun ve gasp olayı yaşandı. PTT Genel Müdürü Osman Tural, 2009’da İçişleri Bakanlığı’na verdiği dilekçede gasp ve soygun girişimleri nedeniyle gişe görevlilerinin biber gazı kullanmasını istemiş ancak kabul edilmemişti.

Haber: Kamil Elibol -Bugün Gazetesi

  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü