Advert
Advert
Advert

Van'da Ekim ayının zam şampiyonu erkek botu oldu

Van'ın Ekim ayı enflasyon rakamlarına göre zam şampiyonu erkek botu oldu.

Van'da Ekim ayının zam şampiyonu erkek botu oldu
Van'da Ekim ayının zam şampiyonu erkek botu oldu

Van’ın Ekim ayı enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, bu ayki zam şampiyonun erkek botu olduğunu açıkladı. Çoşğun, fiyatı en çok düşen ürün ise limon olduğunu belirtti.

Van’ın Ekim ayı enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulunan Özer Coşğun, “Madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde erkek kazağı yüzde 38,26 ve kadın botu yüzde 34,49 ile fiyatı en çok artan maddeler oldu. Van ilinin de dahil olduğu TRB2 bölgesinde ise erkek botu yüzde 20,57 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 16,72 oranındaki artışla domates takip etti. Limon ise yüzde 24,38’lik bir oranda değer kaybederek ekim ayında TRB2 bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu.” dedi.

“En yüksek yıllık artış dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti”

Yurt İçi ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 0,20‘lik bir düşüş gerçekleştiği ifade edilen Coşğun, “Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 0,83 artış, imalat sanayi sektöründe yüzde 0,37 düşüş, madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 1,23 artış ve su sektöründe ise yüzde 0,70 artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 1,07’lik oranla dayanıklı tüketim mallarında, en yüksek yıllık artış ise yüzde 13,67’lik oranla yine dayanıklı tüketim mallarında gerçekleşti.” diye konuştu.

Coşğun, son olarak şu bilgileri paylaştı: “Öte yandan TÜFE bir önceki aya göre yüzde 1,55 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 7,58 oranında artış gösterdi. TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 0,76’lık bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 6,33 oranında artış meydana geldi.” (Murat Dalgın-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!