Advert
Advert
Advert

Van'da depremde hayatını kaybedenler anıldı

Van'da 23 Ekim 2011'de yaşanan ve 604 kişinin ölümüne birçok kişinin de yaralanmasına neden olan 7,2 büyüklüğündeki depremin 4. yıl dönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

Van'da depremde hayatını kaybedenler anıldı
Van'da depremde hayatını kaybedenler anıldı

Van AFAD İl Müdürlüğü tarafından Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO)'da 23 Ekim'de meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremin 4. yıldönümü nedeniyle anma programı düzenlendi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma programına, Başbakan Eski Yardımcısı Beşir Atalay, Van Valisi İbrahim Taşyapan, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanı Fuat Oktay, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal,  Vali yardımcıları, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Van depreminde yapılan kurtarma çalışmalarıyla ilgili hazırlanan filmin ardından, konuşan AFAD Başkanı Oktay, yaşanan depremler ve sonrasında yapılan çalışmalar hakkında önemli bilgiler verdi.

Depremlerden sonra neler yapıldı?

AFAD Başkanı Oktay konuşmasında,“7,2 şiddetinde Van Erciş Merkezli depremle sarsıldık. Yine akabinde 9 Kasım 2011 tarihinde Van Edremit Merkezli 5,6 şiddetindeki ikinci bir depremle sarsıldık. Bu iki büyük depremde toplam 644 vatandaşımız hayatını kaybederken, bin 966 kişi yaralandı. Tabi bu iki depremin akabinde ise 10 bin civarında artçı depremle yine sarsıldık ve bunlar günümüzde de belli aralıklarla yine devam ediyor. Arama kurtarma ekiplerimiz Van'a sevk edildi. 75 bin çadırın dağıtıldığı, 13 çadır kentin, 33 konteynır kentin kurulduğu 30 bin konteynırın Van'a taşındığı çok büyük bir çalışmadan söz ediyoruz. 39’uncu gün gelmeden konutların temelini atan bir ülkeden söz ediyoruz. Bir yılı dolmadan bütün hak sahiplerine konutlarını teslim eden bir ülkeden söz ediyoruz. En ileri ülkelerin bunu başaramayacağını gördük. 25 bin 186 konut bugün itibariyle tamamlanan konut sayısı. 5.5 milyar lira kaynak kullanıldı ve bu konuda bir sıkıntı yaşanmadı. Buradan tekrar hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve yakınlarına da başsağlığı diliyorum.” dedi.

Daha sonra kısa bir konuşma yapan eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Van Milletvekili Adayı Beşir Atalay ise, depremden sonra hükümetin yürüttüğü çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Van Valisi İbrahim Taşyapan ise “Türkiye'de son yaşadığımız göç hadisesi de bir afettir ve bundan da yüzümüzün akıyla çıkıyoruz. Allah bu tür acıları bir daha yaşatmasın" temennisinde bulundu.

Anma programı Van depremi ile ilgili kurulan serginin gezilmesi ile sona erdi. (Murat Dalgın/Yılmaz Sönmez-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır