Advert
Advert
Advert

VAN'DA AÇILAN ÇORBA EVİ, AŞEVİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ- VİDEO

Şanlıurfa Belediyesi’nin “Kardeş Şehir Van”da kurduğu aşevi, 7.2’lik deprem ve artçı şokların yaşandığı kentte bir nebze de olsa depremzedelerin yaralarını sarıyor.

VAN'DA AÇILAN ÇORBA EVİ, AŞEVİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ- VİDEO
VAN'DA AÇILAN ÇORBA EVİ, AŞEVİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ- VİDEO
Şanlıurfa Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Sosyal Yardım Birimi’nce Van’ın merkezinde yaklaşık 3 ay önce kurulan aşevinde depremzedelere sabah sıcak çorba, öğlen ise 2 çeşit sıcak yemek ikram ediliyor.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba’nın bizzat mimari olduğu proje kapsamında sıcak yemek ile birlikte ekmek dağıtımının da yaşandığı aşevinde Vanlı depremzedeler sabahın erken saatlerinde ve öğlen saatlerinde metrelerce kuyruk oluşturuyor.

Bugünlerde ağır kış şartlarında yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınır kenti Van, adeta “Hayalet Şehir” imajı veriyor. 7.2’lik ve ardından yaşanan diğer depremlerde yakınlarını kaybedenler şimdilerde ise acılarını unutup karakışla mücadele ediyorlar.

DEPREMZEDELERİN TEK UMUDU İSE “ŞANLIURFA BELEDİYESİ AŞEVİ”

Kar mesafesinin bazı bölgelerde yarım metreyi bulduğu Van’da çadır kentlerde ise yaşam adeta içler açısı boyutta. Kar esareti altında kurulan çadır kentlerde çok zor şartlarda yaşam süren Vanlıların karınlarını doyurmak için tek umutları, Şanlıurfa Belediyesi’nin kurmuş olduğu aşevi.

Depremin ilk günlerinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen belediyeler ve STK’lar tarafından verilen sıcak yemek hizmetleri birçok nedenlerden dolayı durdurulmuş durumda. Bölgede bugüne kadar aşevi hizmetini sürdürebilen “tek belediye” özelliğini taşıyan Şanlıurfa Belediyesi, her gün ayrı menülerde dağıttığı lezzetli sıcak yemeklerle Vanlı kardeşlerimizin gönlünü çoktan fethetmiş görünüyorlar.

Günde 10 bin kişiye sıcak yemek ve ekmek dağıtımının yapıldığı Van Aşevi’nden faydalanan depremzedeler, Belediye Başkan Fakıbaba ve şahsında tüm Urfalılara teşekkür ederken tek isteklerinin bu hizmetin devam etmesi olduğunu söylediler.

Ayten Aslan isimli Vanlı depremzede 3 aydan bu yana aşevinden faydalandığını belirterek, “Allah razı olsun. 3 aydır buradan sıcak yemek alıyorum” dedi.

İsmini vermek istemeyen genç depremzede bayan ise yemeklerin oldukça lezzetli olduğunu dile getirerek, “ Allan Urfa Belediyesi’nden razı olsun. Yemekler çok güzel. Çadırda yemek yapmak çok zor. Bu yüzden burada dağıtılan yemek bizim için çok önemli. Şanlıurfa’dan gelmişler bize burada yemek yapıyorlar. Allah onlardan razı olsun” diye konuştu.

Van’da yardıma muhtaç sayısız insanın olduğunu belirten Canan Kara isimli Vanlı ise, “Çok memnunuz. Burada yardıma muhtaç çok insan var. Allah bize bu yardımı sağlayanlardan razı olsun” şeklinde konuştu.

AŞEVİ’NDE BAZI VANLI DEPREMZEDELER GÖNÜLLÜ ÇALIŞIYOR

Şanlıurfa Belediyesi’nin Erek Mahallesi’nde açtığı aşevinde ailesi ile birlikte gönüllü çalışan Findi Kayi isimli Vanlı ise bölgede sıcak yemek hizmetini sürdüren tek belediyenin Urfa Belediyesi olduğunu hatırlatarak, belediye yetkilerine minnettarlık duyduklarını söyledi.

Hanımı ve çocuklarıyla birlikte aşevinde gönüllü çalışan Findi Kayi, “ Bizler Urfa Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Hiçbir şehir veya kimse Urfa Belediyesi gibi bu hizmeti Van’da sürdüremedi. Onlar bize çok yardımcı oldular. Ekmek ve sıcak yemek için teşekkürler” dedi.

AŞEVİ’NDE URFALI İŞÇİLERİ DUYGULANDIRAN ANLAR

2,5 aydan bu yana Van’da kurulan aşevinde aşçı olarak görev yapan Mehmet Emin Aksoy isimli işçi, bir gün içersinde zamanın nasıl akıp gittiğini anlatarak, Van’da yaşanan felaketi kelimelerde anlatmanın zor olduğunu söyledi.

Aksoy, “Gece saat 1 ila 2 arasında uyanıyoruz. İlk işimiz çorba hazırlamak. Zaten çorba kuyruğu gece 3’te başlıyor. Dağıtım ise 5 buçuk gibi oluyor. Çorbanın akabinde sıcak yeme hazırlığı başlıyor. Burada yaşanan acıyı anlatmak çok zor ancak gelip görmek lazım” diye konuştu.

ÇORBA EVİ OLARAK AÇILDI AŞEVİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Van’da depremden sonra “Çorba Evi” olarak açılan ardından “Aşevi”ne dönüştürülen yerin idaresini yürüten Sosyal Yardım Birim Sorumlusu İbrahim Akbaş ise sosyal belediyecilik ilkesi doğrultusunda bu hizmetin sürdürüldüğünü söyledi.

Akbaş, “Aşevinde sıcak yemeğin yanı sıra yapılan tespitlerde yardıma muhtaç depremzedelere gıda yardımında bulunuyoruz. Bölgede daha önceden bu hizmeti veren belediyeler ve STK’lar bölgeden ayrılmış durumdalar. Urfa Belediyesi olarak biz bu hizmeti sürdüren tek belediyeyiz. Vanlı kardeşlerimizin dertlerine bir nebzede olsa ortak olmak amacındayız. Burada bazı Vanlı kardeşlerimiz işçilerimize gönüllü olarak yardım ediyorlar. Hedefimiz Şubat veya Mart ayı sonuna kadar bu hizmeti sürdürmektir” dedi.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bizler Maddi ve Manevi Yönden Güçlü Gençlik İçin Çalışıyoruz
Bizler Maddi ve Manevi Yönden Güçlü Gençlik İçin Çalışıyoruz
Flaş Karar! İstifa etmeyen belediye başkanı görevden alınacak
Flaş Karar! İstifa etmeyen belediye başkanı görevden alınacak