Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Van'da 73 meclis üyesine 'yeşil alan' soruşturması

Van'da 73 meclis üyesine 'yeşil alan' soruşturması

Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin depremin ardından atıl durumda kalan birçok kamu kurumuna ait alanın yeşil alan yapılması için aldığı kararlar, soruşturmalık oldu. İçişleri Bakanlığı, aralarında belediye Eş Başkanı Hatice Çoban'ın da bulunduğu 73 meclis üyesi hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Giriş Tarihi: 18 Aralık 2015 Cuma 15:48
Van'da 73 meclis üyesine 'yeşil alan' soruşturması

Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde kentte yaşanan deprem nedeniyle yıkılan kamu kurumlarının yerlerine yeşil alan yapılması ile ilgili kararları soruşturmalık oldu.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin deprem nedeniyle yıkılan kamu kurum alanlarının yeşil alana dönüştürmesi ile ilgili 2014 yılında aldığı kararlar için İçişleri Bakanlığı, Büyükşehir Meclisi’nin aralarında Eş Başkanı Hatice Çoban’ında bulunduğu DBP’li ve AK Parti’li 73 meclis üyesi hakkında 'görevi kötüye kullandıkları' gerekçesiyle soruşturma açılmasına izin verdi.

Soruşturma izni Selami Altınok’tan geldi

Dönemin İçişleri Bakanı Selami Altınok tarafından imzalanan kararda, "Van ili Tuşba, Edremit ve İpekyolu sınırları içerisinde yer alan ve mülkiyeti maliye hazinesine ait olduğu mutaala edilen 32 taşınmazdan 30 adedinin resmi kurum, 2 adedinin ise ticari alan olduğu, Van Büyükşehir Belediye Meclisi'nin ise bu alanları yeşil alan yapılmasına karar verdiği anlaşılmıştır. Türk Caza Kanunun ‘Görevi kötüye kullanma’ başlıklı 257'inci maddesi 1. fırkasında yer alan 'Kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan' ifadesinde belirtilen suç tanımına uyduğu ve karara onay veren belediye meclis üyelerinin sorumlu olduğu gerekçesiyle karara olumlu oy veren 73 meclis üyesi hakkında soruşturma izni verilmesine..." ifadeleri yer aldı.

Büyükşehir Belediye Eş Başkanı da soruşturmalık

Haklarında soruşturma izni verilenler arasında; Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban, Bahçesaray, Başkale, Çaldıran, Çatak, Edremit, Erciş, Gürpınar, Saray, İpekyolu, Muradiye Belediyesi Eş Başkanları ile AK Parti’li Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan ve AK Parti'li meclis üyeleri de bulunuyor.

DBP’den 56, AK Parti’den ise 17 isim var

Öte yandan haklarında soruşturma izni verilenlerden 56’sının DBP’li meclis üyesi olduğu öğrenilirken, aralarında AK Parti Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan’ın da bulunduğu 17 kişinin ise AK Parti meclis üyesi olduğu öğrenildi. (Murat Dalgın-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Viranşehir'deki saldırının emrini o terörist vermiş

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com