Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Van YYÜ'de 21 bin ceviz tohumu ekildi

Van YYÜ'de 21 bin ceviz tohumu ekildi

Van'da Ceviz Eylem Planı kapsamında Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülen projeyle 21 bin ceviz tohumu ekildi.

Giriş Tarihi: 14 Aralık 2015 Pazartesi 17:32
Van YYÜ'de 21 bin ceviz tohumu ekildi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) Ceviz Eylem Planı kapsamında bölgede ceviz üreticilerine büyük katkı sağlayacak 21 bin ceviz tohumunun ekimi yapıldı.

Orman İşletme Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Ceviz Eylem Planı” kapsamında YYÜ Sert Kabuklular Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürlüğü ile Van Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmayla üniversite seralarına yaklaşık 21 bin ceviz tohumunun ekimi yapıldı.

Konuyla ilgili olarak konuşan YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Vangölü Havzası’nda bulunan Adilcevaz, Bahçesaray, Çatak ve Gevaş’ta yetiştiriciliği yapılan üstün vasıflı cevizlerden alınan tohumların dikiminin yapıldığını ifade etti.

“Elde edilen cevizler aşılanarak ceviz bahçeleri tesis edilecek”

Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, “Tohumlar çimlendirilmeye başlanmıştır. Elde edilen cevizler aşılanarak ceviz bahçeleri tesis edilecektir. Proje kapsamında elde edilen aşılı cevizler 2016 yılında Vangölü Havzası’nda ceviz yetiştiriciliği yapılan bölgelerdeki üreticilere dağıtılarak ceviz bahçeleri tesis edilmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Prof. Dr. Kazankaya ve Orman İşletme Müdürü Yüksel Özcan tarafından yürütülen proje ile bölgenin iklim koşullarına dayanıklı cevizler sayesinde Vangölü Havzası’nda ceviz üretiminin artırılması hedeflenirken, proje ile bölgede yetiştiricilik yapanlara ilave katma değer sağlanacağı ve bölgenin ceviz üretiminin artacağı belirtiliyor. (Murat Dalgın-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eski Başhekim Hasan Karsen’e Plaket

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com