Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Van Kalesi ve eski Van şehri Unesco yolunda

Van Kalesi ve eski Van şehri Unesco yolunda

Van'ın önemli tarihi değerlerinden olan Van Kalesi ile eski Van şehrinin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması için başvuru yapıldı.

Giriş Tarihi: 16 Eylül 2015 Çarşamba 16:29
Van Kalesi ve eski Van şehri Unesco yolunda

İlin önemli tarihi ve turistik değerlerinden biri olan Van Kalesi ve eski Van şehrinin UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınması için başvuru yapıldığı bildirildi.  

Van’ın Gevaş ilçesinde bulunan Akdamar Kilisesi'nin Nisan 2015’te UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmasının ardından şimdide Van Kalesi ile eski Van şehri UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne alınması için müracaatta bulunuldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, Tarihi Van Kalesi ve eski Van şehrinin UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması için başvuru yaptıklarını belirterek, "Bugün itibariyle Van Kalesinin UNESCO Dünya Mirası Listesine alınması ile ilgili müracaatımızı yollamış bulunuyoruz. Bunun Van'a ve Van'ın tanıtımına çok katkısının olacağına inanıyorum." dedi.

Urartu Krallığı tarafından yaptırılan ve Urartu'ların başkenti olan Tuşba'yı kuş bakışı gören Van Kalesi, merkeze 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Yaklaşık 250 yıl Doğu Anadolu Bölgesi'nde egemenlik sürdüren Urartuların başkentliğini yapmış olan eski Van şehri ve Van Kalesi ve 3 bin yıldan bu yana ayakta kalmaya devam ediyor.

Tarihi kalede Urartular'dan kalma Madır (Sardur) Burcu, Analı-Kız açık hava tapınağı, 1. Argişti, Kurucular, Menua ve II. Sarduri'nin kaya mezarları, Bin Merdivenler ile ana kayaya oyulmuş sur duvar yatakları ve sur duvarları bulunuyor.

Öte yandan Tarihi Van Kalesi, Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi’nin de birçok hatırasını barındırırken, Eski Van Şehri’nde ise Horhor Medresesi, Hüsrev Paşa Camii ve Ulu Cami yer alıyor. (Murat Dalgın-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

ŞANLIURFA ŞEYH MES’ÛD TEKKESİ

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com