Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP VAN İÇİN SEFERBER OLDULAR

VAN İÇİN SEFERBER OLDULAR

Van’da meydana gelen ve özellikle Erciş’te ağır kayıplara neden olan deprem nedeniyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yaraların sarılması için tam bir seferberlik ilan etti.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2011 Salı 11:53
VAN İÇİN SEFERBER OLDULARVan’da dün meydana gelen 7.2’lik depremden hemen sonra Afet Koordinasyon Merkezi’ni toplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ilk arama kurtarma ve teknik ekipleri Van’a gönderirken kendisi de BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak ve ilçe belediye başkanları ile birlikte deprem bölgesine gitti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş Erciş’e bağlı Çelebibağ Belediyesi’ne geldi. Başkanları burada Belediye Başkanı Veli Keser, Van Milletvekilleri Özdal Üçer, Nazmi Gür, Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak karşıladı. Keser depremle ilgili kısa bilgi verirken, belediye başkanları ve milletvekilleri kısa bir süre değerlendirme yaparak, Çelebibağ Belediyesi’ni koordinasyon ve lojistik merkezi olarak belirledi.Baydemir, Kışanak ve milletvekilleri daha sonra Erciş’e geçti ve yurttaşlarla görüştü. İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici başkanlığındaki arama-kurtarma ve teknik ekip de enkazlar üzerinde çalışmaya başladı. Zilan Caddesi üzerindeki Aydın Apartmanı’nda bir kadının cesedini çıkaran ekip, daha sonra Fatih Sokak üzerinde bulunan Çeber Apartmanı enkazı üzerinde çalışma yürüttü. Kısa bir süre sonra burada canlı insan izine rastlayan ekip, arama kurtarma çalışmalarını titiz bir şekilde yürüttü.Internet Cafe’de can pazarı

Aralıklarla 14 yaşındaki Eyüp Yılmaz, 17 yaşında amcasının oğlu Ömer Yılmaz, 17 yaşındaki Harun Kaya ile soyadı belirlenemeyen Ozan adındaki çocukların en alt katta bulunan Salon 65 İnternet Cafe’de bulunduğu belirlendi. 5 katın tavanlarının üzerine çöktüğü çocuklar zaman zaman kurtarılmak için yardım isterken, Bilici, çalışmaları ara vermeden sabaha kadar sürdürdü. Üç katın kirişini delip Harun Kaya’ya ulaşan ekipler önce sağlık ekiplerinden oksijen verilmesini istedi. Sağlık ekipleri bir süre sonra da Harun Kaya’ya serum bağladı.

Bu arada Azerbaycan’dan gelen arama kurtarma ekibi de Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına dahil oldu. Çalışmalar sonuç vermezken sabah saat 09.00’da Harun Kaya’nın yaşamını yitirdiği belirlendi. Ekipler gün boyunca da diğer çocuklara ulaşmak için çalışmalarını sürdürdü.

Bu arada Baydemir ve Kışanak ile beraberindeki belediye başkanları ve milletvekillerinden oluşan heyet enkaz başına gelerek, ailelerle görüştü ve destek olmaya çalıştı.

Üç bin kişiye üç öğün sıcak yemek

Ailelerin endişeli bekleyişi sürerken, Baydemir ve Kışanak Zilan Parkı’nda çok amaçlı Çadır Mutfak kurulmasına nezaret etti. Sabaha karşı saat 05.00’de Büyükşehir Belediyesi arama kurtarma çalışmaları ile enkaz başında bekleyen ailelere sıcak yemek verdi. 150 metrekarelik Çadır Mutfak üç bin kişiye günde üç öğün yemek çıkarmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi ayrıca Sağlık Çadırı kurarken, çadırın sorumluluğunu yaklaşık üç yıldır tutuklu bulunan eski Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı’nın eşi Dr. Özlem Anlı sorumluluğunu üstlendi.

İş makineleri görevde

2 kurtarma aracı, bir eskuvatör, 2 su tankeri, 2 kamyon, 1 vidanjör, 1 pikap ve 4 otobüsü Erciş’e ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, otobüslerden birini Çelebibağ-Erciş arasında, üç otobüs de Erciş’te ücretsiz servis hizmeti yapmakla görevlendirdi.

Baydemir ve Kışanak ile beraberindekiler Van'daki enkaz çalışmalarını incelemeye gitmeden önce Kışanak gazetecilerin sorularını yanıtladı. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak yaptığı açıklamada, meydana gelen depremin çok sayıda yurttaşın hayatına mal olduğunu ve binlerce kişinin de yaralandığını belirterek başsağlığı diledi.Kurtarma çalışmaları yetersiz

“Bir kez daha ortaya çıktı ki deprem kurtarma çalışmalarında sıfır noktasındayız” diyen Kışanak, ilk gittiği Erciş’ten örnekler verdi. Arama kurtarma çalışmalarının Erciş’te çok geç başladığını ve 100’e yakın apartmanın enkaz haline gelmesine karşın arama kurtarma çalışmalarının saat 22.00 itibariyle sadece 3-4 noktada yapıldığını söyledi.

Kışanak, “Erciş’te çalışmalara çok geç başlandı, hem yetersizdi, hem koordinasyon yoktu. Hem de çalışmaları yürütenler uzman kişiler değildi. Can kurtarma konusunda yetersizdi” dedi. Kurtarılan insanların ihtiyaçları konusunda ciddi bir hazırlık olmadığını ve koordinasyon problemleri bulunduğunu ifade eden Kışanak, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

“17 Ağustos depreminden sonra Türkiye en çok depremi konuşmasına rağmen, yaşanan felaket bir kez daha Türkiye’nin depreme karşı hazırlıklı olmadığını, devletin bu konuda hiçbir tedbir ve önlem almadığını ortaya çıkardı. Öyle görünüyor ki, bu yaraları halk kendisi saracak.”

BDP’li belediyelerin ve STK’ların ortak yürüttüğü kampanyaların güçlendirilerek büyütülmesi çağrısı yapan Kışanak, tüm halka bulunduğu il ve ilçelerde bu kampanyalara katılım göstermesini istedi. Kışanak, belediye, parti ve STK’ların bu yardımları halka ulaştıracak ağları kurduğunu belirterek, halkın da bunlara destek olmasını talep etti.


GAPHA
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com