Advert
Advert
Advert

Van balığı yeterince tanıtılmıyor

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan İnci Kefali'nin tanıtımının iyi yapılmadığını söyleyen Vanlı balıkçılar, yerli halk dışında fazla rağbet olmadığını dile getirdiler.

Van balığı yeterince tanıtılmıyor
Van balığı yeterince tanıtılmıyor

Van Gölü’nün sodalı sularında yaşayabilen tek canlı türü olan İnci Kefali’nin yerli halk dışında fazla rağbet görmediğinden dolayı, Vanlı balıkçılar tarafından ‘Gariban Van Balığı’ olarak adlandırılmaya başlandı.

Konuyla ilgili konuşan Vanlı balıkçılar, İnci Kefali’nin yerli hak dışında fazla rağbet görmemesi nedeniyle, satışlarının diğer deniz ürünlerine oranla daha az olduğunu söylediler.

Balıkçı Yılmaz Aksaka, deniz balıkları arasında en az Van balığının tercih edildiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Van balığı geçen yıla oranla daha az satılmaktadır. Hamsi, istavrit, levrek ve somon balık çeşitleri olduğundan dolayı Van balığı diğerlerine göre daha az rağbet görmektedir. Bu balık türleri arasında kalan Van balığı pek rağbet görmediğinden dolayı, biz balıkçılar Van balığına ‘gariban Van balığı’ deriz.  Van balığına yerli halk dışında pek rağbet gösterilmemektedir.” ifadelerini kullandı.

Van balığının kendisine özgü bir tadı olduğunu belirten Mesut Avcı ise tanıtımının iyi yapılmadığından dolayı İnci Kefali’nin rağbet görmediğini dile getirdi.

Avcı, “Şehir merkezinde Van balığına rağbet artmaktadır. Özellikle kış aylarında Van balığı yerli halk tarafında oldukça iyi bir rağbet görmektedir.  Van balığı özellikle yerli halkın damak tadına uyduğundan dolayı tercih ediliyor. Bundan dolayı biz Van’daki balıkçılar Van balığına zavallı ve ya gariban deriz. Dışardan Van iline gelen memur veya öğrenciler daha çok deniz ürünlerine rağbet etmektedir. Van balığı aslında tadı güzel bir balıktır. Van balığının tanıtımı iyi yapılmadığından dolayı rağbet görmemekdir. Tanıtım noktasında iyi çalışılır ise Van balığına ilginin artacağını düşünüyorum.”  dedi. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu