Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Van balığı yeterince tanıtılmıyor

Van balığı yeterince tanıtılmıyor

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan İnci Kefali'nin tanıtımının iyi yapılmadığını söyleyen Vanlı balıkçılar, yerli halk dışında fazla rağbet olmadığını dile getirdiler.

Giriş Tarihi: 8 Ocak 2016 Cuma 17:36
Van balığı yeterince tanıtılmıyor

Van Gölü’nün sodalı sularında yaşayabilen tek canlı türü olan İnci Kefali’nin yerli halk dışında fazla rağbet görmediğinden dolayı, Vanlı balıkçılar tarafından ‘Gariban Van Balığı’ olarak adlandırılmaya başlandı.

Konuyla ilgili konuşan Vanlı balıkçılar, İnci Kefali’nin yerli hak dışında fazla rağbet görmemesi nedeniyle, satışlarının diğer deniz ürünlerine oranla daha az olduğunu söylediler.

Balıkçı Yılmaz Aksaka, deniz balıkları arasında en az Van balığının tercih edildiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Van balığı geçen yıla oranla daha az satılmaktadır. Hamsi, istavrit, levrek ve somon balık çeşitleri olduğundan dolayı Van balığı diğerlerine göre daha az rağbet görmektedir. Bu balık türleri arasında kalan Van balığı pek rağbet görmediğinden dolayı, biz balıkçılar Van balığına ‘gariban Van balığı’ deriz.  Van balığına yerli halk dışında pek rağbet gösterilmemektedir.” ifadelerini kullandı.

Van balığının kendisine özgü bir tadı olduğunu belirten Mesut Avcı ise tanıtımının iyi yapılmadığından dolayı İnci Kefali’nin rağbet görmediğini dile getirdi.

Avcı, “Şehir merkezinde Van balığına rağbet artmaktadır. Özellikle kış aylarında Van balığı yerli halk tarafında oldukça iyi bir rağbet görmektedir.  Van balığı özellikle yerli halkın damak tadına uyduğundan dolayı tercih ediliyor. Bundan dolayı biz Van’daki balıkçılar Van balığına zavallı ve ya gariban deriz. Dışardan Van iline gelen memur veya öğrenciler daha çok deniz ürünlerine rağbet etmektedir. Van balığı aslında tadı güzel bir balıktır. Van balığının tanıtımı iyi yapılmadığından dolayı rağbet görmemekdir. Tanıtım noktasında iyi çalışılır ise Van balığına ilginin artacağını düşünüyorum.”  dedi. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com