Advert
Advert
Advert

Valilikten Suriye'ye yardım eli

Valilik toplantı salonunda STK temsilcileriyle bir araya gelen Vali Güvenç, proje kapmasında toplanan 1 kamyon insani yardım malzemesinin dün çatışmaların yaşandığı Suriye'nin Resulayn bölgesine ulaştırdıklarını belirtti.

Valilikten Suriye'ye yardım eli
Valilikten Suriye'ye yardım eli

Vali Güvenç, Suriye'de yardım malzemesinin ulaştığı kişilerin kendisini arayarak tüm Şanlıurfa'ya teşekkürlerini, şükranlarını ilettiklerini belirterek, “Sizin adınıza öncelikle çok mutlu olduğumu söylemek istiyorum. O bombalar oraya yağarken, o kadar zulüm, sıkıntı varken Allah'a şükür yine görevimizi yaptık, bu fakir millet işini yaptı. Gözlerim doldu çünkü hakikaten çok sıkıntıdalar. 3-4 gün bombalandılar ama bizim yardımımız onlara ulaştı” dedi.

Belediye encümenlerinin önerisiyle hayata geçirilen ''Suriyeli Kardeş Yardım Bekliyor'' projesine destek veren 50 Sivil Toplum Kuruluşu'nun temsilcileri yardım kampanyasının kent geneline yayılması amacıyla Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç'i ziyaret etti.

Celalettin Güvenç, malzemelerin Suriye'ye götürülmesine eşlik eden Valilik Koordinatörü Mehmet Emin Özçınar'dan orada yaşadıklarını anlatmasını istemesi üzerine, Özçınar götürdükleri yardım malzemesinin içerisinde, ayakkabı, mont, atkı, bere, çorap, un, helva, bisküvi gibi 1 kamyon dolusu yardım malzemesi olduğunu belirtti.

Toplanan yardım malzemelerini Resulayn bölgesindeki yetkililere teslim ettiklerini belirten Özçınar, ''Oradaki insanların yüzündeki sevinçleri beni çok etkiledi, sevinçten gelip bizi kucakladılar, çok mutlu oldum'' şeklinde konuştu.

2 bin ton buğday yanma tehlikesi geçirdi

Gönderdiğimiz yardımlar için Suriyelilerin halkımıza, milletimize, devletimize teşekkür ettiğini belirten Vali Güvenç, ''İnsanlığın ölmediğini görmek gerçekten güzel bir şey. Ayrıca orada dün attıkları bombayla 2 bin ton buğday yanma tehlikesi geçirdi. Gece onunla uğraştık, itfaiyeleri gönderdik ancak geç haber verdikleri için bir kısmını kurtarabildik” dedi.

Vali Güvenç, Cuma vaazında da yardım kampanyasıyla ilgili bilgi verilmesini istedi.

Belediye Encümeni ve Komite Başkanı Adil Saraç ise, Suriye'de yaşanan olaylardan duydukları üzüntüyü dile getirdi.

15 gün içerisinde 306 oda, dernek ve STK'ya ulaştıklarını belirten Saraç, ''Gitmemiz gereken yerlere gittik, çalışma içinde gıda, giyim, ilaç ve halı gibi ihtiyaçlarımızı belirttik. Giyim kuşam konusunda pek fazla bir sıkıntı yok, daha çok ilaç, gıda ve battaniye konusunda sıkıntılarımız var. Bunların karşılanması lazım'' dedi.

Vali Güvenç bu çalışmanın toplumun her kesimine duyurulması gerektiğini belirterek, yardımda bulunmak isteyen insanların da katkısından faydalanılması gerektiğini dile getirdi. Vali Güvenç, başta Adil Saraç olmak üzere kampanyanın oluşturulmasında emeği geçenlere ve destek veren herkese teşekkür ederek, tüm Urfalıları kampanyaya destek olmaya davet etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu