Advert
Advert
Advert

Valilikten Kuduz açıklaması

Valilikten Kuduz açıklaması
Valilikten Kuduz açıklaması

 Şanlıurfa'ya bağlı Merkez Konaç Köyüne bağlı Saklıca Mezrasında 20.03.2010 Cumartesi günü vatandaşlarımızın Kalecik Jandarma Karakol Komutanlığının yapmış olduğu telefon ihbarıyla Saklıca mezrasında sahipsiz bir tektırnaklı (Eşek) hayvanda kuduz belirtilerinin görüldüğü, hayvanın çevreye saldırdığı yönünde bilgi alınmıştır. Alınan bu ihbar üzerine Tarım İl Müdürlüğü ekipleri birkaç saat içerisinde köye ulaşmışlardır. Muhtar ve köy korucusuna ulaşılarak gerekli bilgiler verilmiş daha sonra mezraya gidilerek, laboratuar incelemesi için eşekten uygun parça alınmış ve ambalajlanmıştır. Parça alınmasından sonra hayvandan kalan kısım dezenfeksiyon şartları altında gömülmüştür.

Hayvan Sağlığı Zabıtası Köy Komisyonu kurularak hastalık hakkında köy sakinlerine gerekli bilgiler verilmiş, köy muhtarına köye kordon-karantina konulduğu, hayvan hareketlerinin yasaklandığı ve menşe şahadetnamesi vermemesi gerektiği anlatılmıştır. Alınan marazi madde ile ilgili laboratuar sonucu alınır alınmaz hemen Sağlık Müdürlüğüne ve Kalecik Jandarma Karakol Komutanlığına bilgi verilmiştir. Aynı gün Tarım İl Müdürlüğü ekipleri köye giderek köyde bulunan köpekleri kuduz aşısı ile aşılamış ve vatandaşlara gerekli bilgiler verilmiştir. Aynı zaman da Tarım Bakanlığı Hastalık Bilgi ve takip sistemine gerekli kayıtlar yapılmıştır.

Bölgeye giden İl Sağlık Müdürlüğü ise; Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü ve Gezici Sağlık Hizmetleri Aracı ile birlikte bir doktor, bir sağlık memuru ve bir hemşireyi vaka bölgesine göndermiştir.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerimizin köyde yaptıkları araştırma sonucu bölgede yaşayan insanlarda herhangi bir kuduz hastalığı tespit edilmemiş olup, şüpheli temasta bulunduğu tespit edilen bir vatandaşa koruyucu amaçla aşı başlanılmıştır. Ancak köyde hayvanın ölmesi nedeniyle oluşan panik havasını dağıtmak, vatandaşları rahatlatmak amacı ile ekiplerimiz, gerekli bilgilendirme ve eğitim amaçlı çalışmalar yaparak, köylüler kuduz hastalığı konusunda aydınlatılmıştır. Tarım İl Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüklerimizin almış olduğu tedbirlere vatandaşların uyması konusunda gerekli bilgilendirme yapılmış olup, köyde çalışmalarımız devam etmektedir.

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü