Advert
Advert
Advert

Vali Küçük: Harran önemli turizm merkezi olacak

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Harran'da yapılan kazı çalışmalarını inceleyen Şanlıurfa Valisi, Harran'ın birkaç yıl içerisinde bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biri olacağını söyledi.

Vali Küçük: Harran önemli turizm merkezi olacak
Vali Küçük: Harran önemli turizm merkezi olacak

Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, Harran ilçesindeki Harran Höyük’te Nisan ayında başlatılan kazı çalışmalarını inceledi. İncelemeleri sırasında Vali İzzettin Küçük; Harran Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal’dan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Var olduğu bilinen ancak gün yüzüne çıkarılmamış olan hamam, çarşı ve sin tapınağı gibi eserlerin ortaya çıkarılması için yürütülen kazı çalışmaları sonucunda 1250 yıllık hamamın büyük bir bölümü ortaya çıkarıldı. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de bulunan Harran’da, kalabalık bir ekiple devam eden kazıların Kasım ayı sonuna kadar sürmesi bekleniyor.

Höyükte devam eden çalışmaları incelemesinin ardından Harran Kalesinde devam eden restorasyon ve kazı çalışmalarını da inceleyen Küçük; burada yaptığı açıklamada Harran’ın kazı çalışmaları sonucunda bölgenin en önemli turistik merkezlerinden biri olacağını belirtti.

“Harran bölgenin en önemli turistik merkezlerinden birisi olacak”

Harran’ın Türkiye’deki en eski yerleşim merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek devam eden Küçük açıklamasında: “Harran her karış toprağının altında muhakkak bir medeniyete ait önemli hazineleri barındırıyor. Sadece İslamiyet dönemi değil, ondan önceki dönemlerde de Harran, bir medeniyet merkezi olmuştur. Sin tapınağının burada olduğu biliniyor. Daha sonra Abbasîler, Selçuklular ve Osmanlıları kapsayan İslamiyet döneminde de Harran, yöreye ışık saçan bir merkez olmuştur. Şu anda da kale çalışmaları devam ediyor. Yaklaşık iki yüz kişi bu çalışmalarda yer alıyor. Türkiye’deki en büyük kazı çalışmalarından biri. Çalışmalarımız artarak devam edecektir. Bu çalışmalar belli bir merhaleye vardığında Harran; ilimizin ve bölgemizin en önemli turistik merkezlerinden birisi olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Harran’daki incelemeleri sırasından Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük’e; Kaymakam Temel Ayca ve Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz eşlik etti.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır