Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Vali İpek, "Anadilde okul açmanın önü açık''

Vali İpek, "Anadilde okul açmanın önü açık''

Şırnak Valisi Hasan İpek Şırnak Valisi Hasan İpek bir dizi temaslarda bulunmak üzere gittiği Cizre ilçesinde izin alınması halinde Kürtçe okul açmanın önünün açık olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 23 Eylül 2014 Salı 12:04
Vali İpek,

 Şırnak Valisi Hasan İpek bir dizi temaslarda bulunmak için gittiği Cizre İlçesinde yaptığı sohbet konuşmasında son günlerde yaşanan okul tartışmalarına değinerek,’’Anadilde eğitim için özel okul açmanın önünde herhangi bir engel yoktur yeter  ki gerekli izin ve başvurular olsun.” dedi.

Vali Hasan İpek,bir dizi temaslarda bulunmak için gittiği Cizre ilçesinde, Şırnak Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu,Cizre Kaymakamı M.Şamil Horasanlı ile birlikte bir yerel  gazetenin bürosunu ziyaret etti.

Anadilde eğitim için okullara yönelik yapılan  saldırıların çok yanlış olduğuınu vurgulayan Vali İpek, “Anadilde eğitim için özel okul açmak isteyenlerin önünde yasal bir engel yok. Ancak belli başlı izin belgeleri hazırlayıp ilgili milli eğitim kurumlarına resmi başvuru yapan herkes, anadilde eğitim vermek için okul açabilir.Nasıl ki bir esnaf iş yeri açmak için belediyeden işyeri açma ruhsatı alıyorsa, anadilde eğitim verecek olan okulların  da Milli Eğitime okul açmak için resmi başvurusu gerekiyor.”dedi.

Kürtçe okulların mühürlenmesinden sonra okullara yönelik yapılan saldırıların çok yanlış olduğunu söyleyen İpek,  “Bu okullarda Cizrelilerin çocukları eğitim görüyor.Bu okullara yönelik saldırılar bence okullara değil, bu okullarda  eğitim gören öğrencilere yöneliktir.Çünkü bu okullarda eğitim gören öğrenciler, mağdur olmuştur.Temennimiz bu olayların bir daha yaşanmamasıdır’’şeklinde konuştu.

Vali İpek ve beraberindekiler temaslarını bitirdikten sonra Şırnak’a döndü.   (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Evlilik programlarındaki rezalet gündemden düşmüyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com