Advert
Advert
Advert

Vali Güvenç Ceylanpınar-Viranşehir için tarih verdi- VİDEO

Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç Harran İlçesine bağlı köylerin yollarını ve tarihi yapıları yerinde inceledi.

Vali Güvenç Ceylanpınar-Viranşehir için tarih verdi- VİDEO
Vali Güvenç Ceylanpınar-Viranşehir için tarih verdi- VİDEO
BURADA KONUŞAN Vali Güvenç, Viranşehir-Urfa, Siverek-Urfa, Ceylanpınar-Viranşehir yollarını ve Siverek ile Viranşehir Devlet Hastanelerinin toplu açılışını Haziran veya Temmuz ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapabileceğini söyledi.
incelemelere Vali Celalettin Güvenç’e Harran Kaymakamı Serkan Keçeli, Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, Karayolları 9. Bölge Müdürü Şamil Gülen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Uğur Büyükhatipoğlu ve İlgili kurum amirleri eşlik etti.
İlçe girişinde Harran Kaymakamı Serkan Keçeli, Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz’un karşıladığı Vali Celalettin Güvenç, Harran’da bulunan tarihi yapılara giden yollar hakkında yetkililerden bilgi aldı. İl Özel İdaresi yol ağında yer alan Harran-Viranşehir arası 80 km yolun turizm yolu olarak karayollarına devri konusunda çalışmalar başlatan Vali Güvenç, bu yolun güvenliği ve Şanlıurfa’ya gelen yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi göstermesinden dolayı bu yolun bir an önce karayolu standartlarına yükseltilmesi için çalışmalar başlatılması gerektiğini belirtti. Karayolları Bölge Müdürü Gülen, en geç bir hafta içinde çalışmalara başlayacaklarını ihale aşamasına geleceğini ve bu yolun ödeneğinin hazır olduğunu belirtti.
Daha sonra Vali Güvenç, beraberindeki heyetle birlikte Harran İlçesinin önemli tarihi yerlerinden olan Bazda Mağaraları, Han El Ba’rür Tarihi hanı, Şuayip kentini ve Soğmatar kentinde incelemelerde bulundu. İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Hakan Kutluhan, tarihi yapılar hakkında Vali Güvenç’e bilgi verirken, Vali Güvenç, öncelikli olarak bu yapıların çevre düzenlemesi, restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının yapılması konusunda talimat verdi.
İncelemelerin sırasında güzergâhı üzerinde bulunan Koyunculu Köyünü ziyaret ederek köy halkıyla sohbet eden Vali Güvenç, ardından civar köylerden gelen yöre halkının sorunlarını dinledi.
Vali Güvenç’i yolda karşılayan Keskin Köyünden vatandaşlar ise, köylerindeki sıkıntılarını anlatarak, kendisinden yardım talebinde bulundular. Vali Güvenç, Karayolları Bölge Müdürüne Gülen ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Büyükhatipoğlu’ndan köyün yolu ile okulundaki sorunlarının en kısa sürede çözülmesini istedi.
Burada çocuklara çeşitli hediyeler veren Vali Celalettin Güvenç, daha sonra Viranşehir ilçesine geçti.
Viranşehir İlçe Kaymakamı Muhammed Lütfi Kotan ve kurum amirlerinin karşıladığı Vali Güvenç, yol güzergâhı üzerinde bulunan bir vatandaşın taziyesine katılarak, çiftçilikle geçimini sağlayan Eyüp Yavuklu’nun annesi için aileye başsağlığı diledi.
Daha sonra Milletvekili Mehmet Akyürek’e başsağlığı dileğinde bulunan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, taziye evinde bulunan vatandaşlarla sohbet etti.
24 saat boyunca tüm kurumlarıyla halkın emrinde ve yanında olduklarını anlatan Vali Güvenç, Viranşehir 200 yataklı Devlet Hastanesiyle ilgi bir konuşma yaptı. Viranşehir ve Siverek Devlet Hastanesi’ni bitirdiklerini anlatan Vali Güvenç, bu hastanelerin iç donanımı ile ilgili bir arayışa girdiklerini, bunu hızlı ve kaliteli yapmak için girişimlerde bulunduklarını belirtti. Vali Güvenç, çalışmaları sırasında Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Akyürek’in alımlarda dikkatli davranılması konusunda kendisine ve Bakan Faruk Çelik’e bilgi verdiğini söyleyerek, “Bu nasıl yapabiliriz konusunda sağlık bakanlığı müsteşarıyla ve ilgili müsteşar yardımcısıyla bizzat görüştüm. Görüşmelerimiz sonunda bir kısmını Ankara’dan alım yapalım bir kısmını da 500 yataklı eğitim hastanemizin koordinesinde satın alalım diye mutabakat sağladık. Yani herhangi bir şaibe, bir sıkıntı olmasın; devlet malı çarçur edilmesin, hızlı alalım ve hastanenin açılması gecikmesin diye. Tam bu aşamada burada ki devlet hastanemizin başhekimi il sağlık müdürlüğüne haber vermeden doğrudan valiliği de bilgi vermeden il özel idaresi genel sekreterliğine bu malların alımı için yazı yazdığını gördük” dedi.
Yazıdan kendisinin ve genel sekreterin haberi olmadığını ifade eden Vali Güvenç, bunun üzerine ortaya çıkan durumdan herkesin rahatsız olduğunu söyledi. Vali Güvenç, bir yandan 500 Yataklı Eğitim Araştırma Hastanesinden kendilerinin alım hazırlığı yaparken, diğer yandan da başhekimin genel sekreterliğe yazı yazarak böyle bir alıma sebep olduğunu söyledi. Konunun düzeltilmesi için Devlet Malzeme ofisinden müfettiş istediklerini kaydeden Vali Güvenç, malzemeleri de o arada burada durması yerine iade ettiklerini belirtti. Şu anda konuyla ilgili olarak müfettişlerin incelemelerde bulunduğunu ve devletin hiçbir kaybının söz konusu olmadığının altını çizen Vali Celalettin Güvenç, “Sadece başhekimin bize bilgi vermeden alım yaptırması, dolayısıyla bunlar iade edilmiştir. Başka bir sebebi yoktur. Mal şu anda gönderen firmaya teslim edildi. Hem burada ki işlemlerle ilgili biz bir muhakkik görevlendirdik inceletiyoruz hem de devlet malzeme ofisi genel müdürlüğüyle bizzat görüştük. Onlarda kendi alımları açısından herhangi bir sıkıntı var mı yok mu diye 3 tane birden müfettiş gönderdiler. Müfettişlerle görüştüm onlar da dosya hazırlıyor. İkisinin evrakını toplayacağız, görüşlerini alacağız süratle bu alımı yapıp hastaneyi açacağız. Burada herhangi bir şaibe, herhangi bir sıkıntı, herhangi baskı söz konusu değil. Çünkü hep beraberiz. Kaymakamımız, vekilimiz, il sağlık müdürlüğümüz ve ben vali olarak başındayım. Sıkıntılı bir durum yok. İdarede zaman zaman böyle şeyler olabilir. Biz bu konuyu çözüyoruz” dedi.
Hastanenin de her şeyinin bittiğini ve şu anda tefrişatını aldıklarını söyleyen Vali Güvenç, mart sonu veya Nisan ayının başında hastaneyi açıp muayenelere başlamayı planladıklarını belirtti. Bu arada Vali Güvenç, Viranşehir-Urfa, Siverek-Urfa, Ceylanpınar-Viranşehir yollarını ve Siverek ile Viranşehir Devlet Hastanelerinin toplu açılışını Haziran veya Temmuz ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapabileceğini sözlerine ekledi.
www.balikligol.com

VALİ GÜVENÇ İNCELEMELERDE BULUNDU ile balikligol_com
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu