Reklamı Geç
Advert
Advert

Uzmanlardan öğrencilere kantin uyarısı

İlkokul çağındaki öğrencilerin bilinçsiz bir şekilde kantinlerde yaptıkları alış veriş hakkında ebeveynlere uyarılarda bulunan beslenme ve diyetisyen uzmanları, abur cuburların besleyici değeri olmadığını belirtti.

Uzmanlardan öğrencilere kantin uyarısı
Uzmanlardan öğrencilere kantin uyarısı

Okulların başlamasıyla beraber ilkokul çağındaki öğrencilerin bilinçsiz bir şekilde kantinlerde yaptıkları alış veriş hakkında ebeveynlere uyarılarda bulunan beslenme ve diyetisyen uzmanı Ceylan Özateş, abur cuburların besleyici değeri olmadığı ve esas tüketilmesi gereken ana öğünü kısıtlayıcı ürünler olduğuna dikkat çekti.

Kantinde satılan ürünlerin yağ ve tuz oranın yüksek olduğunu ve uzak durulması gerektiğini söyleyen beslenme ve diyetisyen uzmanı Özateş, “Özellikle cips ve çikolata tüketmemeye dikkat edilmesi gerekir, çocukların en çok severek tükettiği abur cubur ürünleridir. Hiç tüketmesinler demiyorum, ama en azından minimum seviyede tüketmeleri gerekir. Ara öğün olarak hiç yememektense öncelikli tercih sıkılmış meyve suyu, yoksa hazır meyve suyu ve markalı ürünler tüketilmelidir.” dedi.

Öncelikle çocukların güne iyi bir kahvaltı ile başlamaları gerektiğine dikkat çeken Özateş, “İyi bir kahvaltı süt, yumurta, peynir, zeytin, reçel, bal ve ekmekten oluşur. Bu gıdalar çocukların gelişmesi noktasında olmazsa olmaz gıdalardır, çocuğun beslenme çantasına kantinde satılan abur cubur ürünlerine alternatif olarak zihin açıcı ve besleyici ürünler koyulması gerekir.” tavsiyesinde bulundu.

“Açıkta satılan besinler alınmamalı”

Özateş; ailelere seslenerek şu uyarılarda bulundu: "Alışveriş çocukların tercihlerine bırakılmamalıdır, Abur cubura fazla yüklenilmemeli çünkü bunların hepsi katkı maddeli ürünlerdir. Çocuklara ara öğün olarak günde en az 2 su bardağı süt içirilmelidir, açıkta satılan besinlerin alınmaması, yağ ve şeker ürünlerinin sınırlandırılması gerekir,” ifadelerini kullandı.

Özateş, son olarak çocukların düzenli olarak spor yapmaları gerektiğini söyledi.  (Yunus Sırat, Mustafa Kaynak - İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
CHP’de olağanüstü hal başladı! Ortalık toz duman
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar
Miraç kandili ne zaman? Miraç nedir? işte detaylar