Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Uzmanlardan öğrencilere kantin uyarısı

Uzmanlardan öğrencilere kantin uyarısı

İlkokul çağındaki öğrencilerin bilinçsiz bir şekilde kantinlerde yaptıkları alış veriş hakkında ebeveynlere uyarılarda bulunan beslenme ve diyetisyen uzmanları, abur cuburların besleyici değeri olmadığını belirtti.

Giriş Tarihi: 28 Eylül 2015 Pazartesi 14:23
Uzmanlardan öğrencilere kantin uyarısı

Okulların başlamasıyla beraber ilkokul çağındaki öğrencilerin bilinçsiz bir şekilde kantinlerde yaptıkları alış veriş hakkında ebeveynlere uyarılarda bulunan beslenme ve diyetisyen uzmanı Ceylan Özateş, abur cuburların besleyici değeri olmadığı ve esas tüketilmesi gereken ana öğünü kısıtlayıcı ürünler olduğuna dikkat çekti.

Kantinde satılan ürünlerin yağ ve tuz oranın yüksek olduğunu ve uzak durulması gerektiğini söyleyen beslenme ve diyetisyen uzmanı Özateş, “Özellikle cips ve çikolata tüketmemeye dikkat edilmesi gerekir, çocukların en çok severek tükettiği abur cubur ürünleridir. Hiç tüketmesinler demiyorum, ama en azından minimum seviyede tüketmeleri gerekir. Ara öğün olarak hiç yememektense öncelikli tercih sıkılmış meyve suyu, yoksa hazır meyve suyu ve markalı ürünler tüketilmelidir.” dedi.

Öncelikle çocukların güne iyi bir kahvaltı ile başlamaları gerektiğine dikkat çeken Özateş, “İyi bir kahvaltı süt, yumurta, peynir, zeytin, reçel, bal ve ekmekten oluşur. Bu gıdalar çocukların gelişmesi noktasında olmazsa olmaz gıdalardır, çocuğun beslenme çantasına kantinde satılan abur cubur ürünlerine alternatif olarak zihin açıcı ve besleyici ürünler koyulması gerekir.” tavsiyesinde bulundu.

“Açıkta satılan besinler alınmamalı”

Özateş; ailelere seslenerek şu uyarılarda bulundu: "Alışveriş çocukların tercihlerine bırakılmamalıdır, Abur cubura fazla yüklenilmemeli çünkü bunların hepsi katkı maddeli ürünlerdir. Çocuklara ara öğün olarak günde en az 2 su bardağı süt içirilmelidir, açıkta satılan besinlerin alınmaması, yağ ve şeker ürünlerinin sınırlandırılması gerekir,” ifadelerini kullandı.

Özateş, son olarak çocukların düzenli olarak spor yapmaları gerektiğini söyledi.  (Yunus Sırat, Mustafa Kaynak - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com