Advert
Advert
Advert

Uzmanlardan 'Kahvaltıyı ihmal etmeyin!' uyarısı

Diyet uzmanları, gelişim çağındaki çocuklar, özellikle de sabahın erken saatlerinde okula giden çocuklar için kahvaltının çok önemli etken olduğunu vurguladı .

Uzmanlardan 'Kahvaltıyı ihmal etmeyin!' uyarısı
Uzmanlardan 'Kahvaltıyı ihmal etmeyin!' uyarısı

Bitlis Devlet Hastanesi’nde  Diyetisyelik görevini sürdüren  Enes Fırat, gelişim çağındaki çocuklar için kahvaltının çok önemli olduğunu vurguladı.

Bitlis Devlet Hastanesi Diyetisyeni Enes Fırat, gelişim çağındaki çocuklar için kahvaltının çok önemli olduğunu vurguladı. Fırat, sabah erken okula giden çocuklar için kahvaltının çok önemli etken olduğunu söyledi.

Çocukların, kahvaltı yapmama alışkanlığından bir an önce vazgeçmeleri gerektiğini belirten Fırat, şu bilgileri verdi: “Çocuklar için en büyük ve en önemli öğünlerden biride kahvaltı yapmasıdır. Çocuğa kahvaltı yerine poğaça ve simit vermek yanlıştır. Çocuğa kahvaltıda peynir, yumurta zeytin ve ceviz verilmelidir.” dedi.

“Çocuklar okula gitmeden kahvaltılarını yapsınlar” diyen Fırat, “Çocuklar büyüme çağında  olduğu için demir eksikliği görülebilir. Her gün bir yumurta yemesinde fayda vardır. Aileler çocuklarına sabah ceplerine para vermekten ziyade, evde kahvaltılarını yaptırsınlar. Kahvaltı simit ve poğaça değildir. Öğle okula giden çocukların da sabah kahvaltılarını yapması gerekiyor. Ayrıca öğle yemeği yedikten sonra okula gitmelidirler.  Çocuklar için protein önemlidir. Çocukları abur çuburlardan uzak tutmak gerekiyor. Cips ve çikolatayı çocuklara ödül olarak vermemek gerekir. Çocuklara sabah kahvaltıda çay  yerine süt veya sıkma meyve suları verilebilir. Çocuklar kepekli ekmek tüketmesinler. Beyaz ekmek tüketsinler.” uyarısında bulundu. (Şükrü Tontaş-İLKHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu