Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Uzmanlar mevsim değişikliği hakkında uyarılarda bulundu

Uzmanlar mevsim değişikliği hakkında uyarılarda bulundu

Mevsim değişikliği sırasında sıcaklık farkları yoğun şekilde hissedildiğini belirten uzmanlar, mevsim geçişlerinde ani ısı değişimleri olduğundan bu durumun insanları hem bedensel hem de psikolojik yönden etkilediğini ifade ettiler.

Giriş Tarihi: 14 Eylül 2015 Pazartesi 20:13
Uzmanlar mevsim değişikliği hakkında uyarılarda bulundu

İnsan vücudunu ve sağlığını etkileyen en önemli nedenlerden biri de sıcak-soğuk değişimleridir. Ani değişen hava şartları ve kısa süreli ısı farklılıkları vücudun bu duruma alışmasını zorlaştırırken, bu durumda vücudun strese girmesine yol açarak savunma sistemini zayıflatabiliyor. Özellikle mevsim geçişlerinde bazı hastalıklar ilerleyebiliyor.

Sonbahar-Kış aylarında vücudun direncinin düşmesi sonucu gribal salgınlara daha sık rastlandığını belirten uzmanlar, grip virüslerinin birçok insanı etkilemesinin yanı sıra özellikle kronik hastalığı olan kişiler için daha fazla risk oluşturduğunu ifade ettiler.

Grip virüsü; kalp hastalığı, hipertansiyon ve şeker gibi kronik hastalık grubunda çok daha hızlı ilerleyerek zatürreye dönüşebileceğine dikkat çeken uzmanlar, bu nedenle kronik hastalığı olan kişilerin mevsim değişikliklerine çok dikkat etmeleri gerektiği uyarısında bulunuyor.

Konu ile ilgili konuştuğumuz Sağlık SEN Şanlıurfa Şube Başkanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Faruk Günak, mevsim değişikliğinde vatandaşların çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

Bahar aylarında polen alerjisi görülürken, sonbahar ve kış aylarında astım, bronşit ve sigaraya bağlı hastalıkların görüldüğünü belirten Günak, “Sonbahara yaklaşırken genelde Türkiye özelde ise Şanlıurfa için sonbaharın başlarında çeşitli hastalıklar daha fazla görünmektedir. Bu bölgede özellikle alerjik hastalıklar görülürken diğer hastalıkları da tetiklemektedir. Bahar aylarında polen alerjisi görülürken, sonbahar ve kış aylarında astım, bronşit ve sigaraya bağlı hastalıklar görülür. Çocuklarda gribal enfeksiyonlar daha fazla görülmektedir.” dedi.

İklimsel değişikliklerden dolayı hava kirliğinin olduğunu söyleyen Günak, “Ortadoğu’dan ülkemize yayılan toz dalgası var, bu bizim bölgeyi ciddi şekilde etkiliyor. Toz dalgası nedeniyle solunum hastalıkları artmaktadır. Yaşlı ve astım hastaların bu havalarda dışarı çıkmamalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mevsim değişikliğinde; grip, soğuk algınlığı, akut bronşit, astım, alerji, depresyon gibi hastalıkların görüldüğünü hatırlatan Günak, bunlardan korunmak için belenmeye dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti. (Mustafa Bikeç/Mehmet Demir - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Akılcı İlaç Kullanımı Semineri

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com