Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Üzerlik Kokusu Sergisi - Üzerlik nedir?

Üzerlik Kokusu Sergisi - Üzerlik nedir?

Dr. Emine Teker’in Üzerlik kokusu adlı kişisel resim sergisi Şanlıurfa Nevali Otel FUAYE salonunda Şehri medeniyet Şanlıurfa projesi kapsamında açıldı.

Giriş Tarihi: 28 Nisan 2016 Perşembe 08:38
Üzerlik Kokusu Sergisi - Üzerlik nedir?Sergide sanatçının tual üzerine akrilik ve karışık teknikle yaptığı 15 adet Anadolu kadın portresi yer aldı. uzerli bitkisi Afrika, Asya ve Amerikan’ın sıcak bölgelerinde yetişen yurdumuzda ise orta Anadolu’da yetişen bir bitkidir. Eski Mısırlıların nazara karşı bu bitkiyi kullandıkları tütsü yaptıkları ve Kuzey Afrika ülkelerinde bu geleneğin hala sürdüğü bilinmektedir.
Günümüzde de Anadolu’da aynı inanış sürdürülmektedir. Nazara karşı üzerlik tohumu yakılarak kullanılmaktadır.
Çocukluğunda üzerliği duvara asılı olarak gördüğünü dile getiren Dr. Emine Teker; “Kış gecelerinden ninemin sobaya atıp üzerimize okuduğu dualar sayesinde huzurlu hissettiğimiz zamanlara dönme isteği üzerlik kokusu adlı sergiye zemin hazırladı. Anadolu topraklarında yaşayan kültürel değerlerimizi hatırlama ve bu bağlamda kadın temasında yöresel kültür özelliklerinde olan kumaşları dövmeleri de alarak en büyük zenginliğinin yakınımızda olduğunu gösterme çabası, bir tür öze dönüş, kentin buhranlı havasına inat kendi dünyasında kendi değerleriyle yaşayan süslü Anadolu kadınların ve üzerlik kokusu sayesinde nazara karşı görünen şehirden uzak bir hayat” dedi.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com