Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Uyuşturucu kullanımı ilkokula indi'

'Uyuşturucu kullanımı ilkokula indi'

BATMAN - Yeşilay Batman Şubesi, kentten uyuşturucu kullanımının ilkokul çağındaki çocuklara kadar indiğini belirterek, yetkili ve velilerden tedbir almalarını istedi.

Giriş Tarihi: 3 Mart 2016 Perşembe 17:08
'Uyuşturucu kullanımı ilkokula indi'

Yeşilay Cemiyeti Batman Şube Başkan Yardımcısı Aydın Tapkan, Yeşilay Haftası münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Tapkan, “Yeşilay Derneği, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasındaki günleri Yeşilay Haftası olarak kutlamaktadır. Yeşilay olarak amacımız bağımlılık yapan zararlı alışkanlıklar hakkında koruyucu, bilgilendirici ve uyarıcı bilgiler vermek ve çocuklarımızın, gençlerimizin sağlıklarını korumaktır. Bu anlamda Yeşilay ülkemizde Sigara, Alkol, Kumar, Uyuşturucu ve Teknolojik bağımlılığı da kapsayan tüm zararlı bağımlılıklarla mücadele eden toplumun ahlak ve onurunu temel alan gönüllü bir kuruluştur.” dedi.

'Aileler çocuklarını sahiplenmeli'

Madde bağımlılığında, sosyal çevrenin, aile içindeki huzursuzlukların, aşırı kısıtlayıcı ve baskıcı tutumlar ile aşırı serbest davranışların zararlı madde kullanımına başlamada önemli etkenlerin başında geldiğini belirten Tapkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Alkol ve uyuşturucu gibi zararlı madde kullanımından korunmada en büyük vazife toplumun temel çekirdeği olan aileye düşmektedir. Anne ve Babalar çocukların her türlü problemlerine öncelik vererek, onları dinleyerek sıkıntılarını ve problemlerini çözerek, çocukların ve gençlerin sıkıntılarını çözmek için başka yollara yönelmelerine engel olmalıdırlar. Madde bağımlılığı toplum için sosyal, ekonomik, psikolojik birçok problemi beraberinde getirir. Toplumumuzdaki huzursuzlukların, intiharların, cinayetlerin gasp ve anarşinin yegâne kaynağı kötü alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Nitekim İçki, Kumar ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler insanlar arasında kin, düşmanlık ve nefret tohumları eker.”

'330 bağımlı tedavi edilmeye çalışıldı'

Batman’da son yıllarda sigara ve uyuşturucu madde kullanımının gençler arasında yaygınlaşmakta olduğunu söyleyen Tapkan, “Madde kullanım yaşının ilköğretim çağındaki çocuklara kadar düştüğü görülmektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğünden almış olduğumuz verilere göre 2015 yılında 330 bağımlıyla tedavi amaçlı görüşme yapılmıştır.” dedi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa'da mühimmat ele geçirildi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com