Advert
Advert
Advert

'Uyuşturucu kullanımı ilkokula indi'

BATMAN - Yeşilay Batman Şubesi, kentten uyuşturucu kullanımının ilkokul çağındaki çocuklara kadar indiğini belirterek, yetkili ve velilerden tedbir almalarını istedi.

'Uyuşturucu kullanımı ilkokula indi'
'Uyuşturucu kullanımı ilkokula indi'

Yeşilay Cemiyeti Batman Şube Başkan Yardımcısı Aydın Tapkan, Yeşilay Haftası münasebetiyle açıklamalarda bulundu.

Tapkan, “Yeşilay Derneği, her yıl 1-7 Mart tarihleri arasındaki günleri Yeşilay Haftası olarak kutlamaktadır. Yeşilay olarak amacımız bağımlılık yapan zararlı alışkanlıklar hakkında koruyucu, bilgilendirici ve uyarıcı bilgiler vermek ve çocuklarımızın, gençlerimizin sağlıklarını korumaktır. Bu anlamda Yeşilay ülkemizde Sigara, Alkol, Kumar, Uyuşturucu ve Teknolojik bağımlılığı da kapsayan tüm zararlı bağımlılıklarla mücadele eden toplumun ahlak ve onurunu temel alan gönüllü bir kuruluştur.” dedi.

'Aileler çocuklarını sahiplenmeli'

Madde bağımlılığında, sosyal çevrenin, aile içindeki huzursuzlukların, aşırı kısıtlayıcı ve baskıcı tutumlar ile aşırı serbest davranışların zararlı madde kullanımına başlamada önemli etkenlerin başında geldiğini belirten Tapkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Alkol ve uyuşturucu gibi zararlı madde kullanımından korunmada en büyük vazife toplumun temel çekirdeği olan aileye düşmektedir. Anne ve Babalar çocukların her türlü problemlerine öncelik vererek, onları dinleyerek sıkıntılarını ve problemlerini çözerek, çocukların ve gençlerin sıkıntılarını çözmek için başka yollara yönelmelerine engel olmalıdırlar. Madde bağımlılığı toplum için sosyal, ekonomik, psikolojik birçok problemi beraberinde getirir. Toplumumuzdaki huzursuzlukların, intiharların, cinayetlerin gasp ve anarşinin yegâne kaynağı kötü alışkanlıklardan kaynaklanmaktadır. Nitekim İçki, Kumar ve uyuşturucu gibi zararlı maddeler insanlar arasında kin, düşmanlık ve nefret tohumları eker.”

'330 bağımlı tedavi edilmeye çalışıldı'

Batman’da son yıllarda sigara ve uyuşturucu madde kullanımının gençler arasında yaygınlaşmakta olduğunu söyleyen Tapkan, “Madde kullanım yaşının ilköğretim çağındaki çocuklara kadar düştüğü görülmektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğünden almış olduğumuz verilere göre 2015 yılında 330 bağımlıyla tedavi amaçlı görüşme yapılmıştır.” dedi.

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu