Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem 'Uyumadan önce sobanızı söndürün'

'Uyumadan önce sobanızı söndürün'

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 11 Ocak 2016 Pazartesi 14:12
'Uyumadan önce sobanızı söndürün'

Bursa merkez ve ilçelerinde olumsuz hava koşulları ve lodosun sebep olduğu karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olunma çağrısında bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, uyumadan önce sobaların söndürülmesi uyarısında bulundu.

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, son zamanlarda artan karbonmonoksit zehirlenmeleri nedeniyle açıklamalarda bulundu. Zehirlenmelerin en önemli nedeninin tedbirsizlik olduğunu dile getiren Dr. Akan, “Karbonmonoksit zehirlenmesi genellikle hissedilmez; baş ağrısı, burun akıntısı gibi belirtiler ortaya çıktıktan çok kısa süre sonra bilinç kaybı ve ölüm gerçekleşir. Ayrıca fark edildiği aşamada kalıcı hasara sebep olacak kadar ilerlemiş zehirlenme durumu da görülebilir.” dedi.

En önemli tedbirin lodoslu havalarda yakıtlı ısıtıcıların yakılmaması olduğunu belirten Dr. Akan “Lodos esnasında bacalar üzerinde oluşan ters hava akımı, bacaların açık bile olsa işlev görmemesine sebep olur. Sobadaki yakıt, baca yoluyla yeterince oksijen alınmadığı için tam yanamaz, oluşan karbonmonoksit gazı, yine bacanın yeterince çekiş sağlayamaması nedeniyle yaşanan mekâna dolar ve zehirlenmeye sebep olur. Bu nedenle lodoslu havalarda vatandaşlarımızdan ricamız kesinlikle soba ve hermetik olmayan kombilerini yakmamalarıdır.” diye konuştu.

“Bacalar usulüne uygun olmalı”

Soba bacalarının usulüne uygun olması gerektiğini vurgulayan Akan, “Bacalarımızın usulüne uygun ve doğru malzemeden yapılmış olması, baca bağlantılarının izole edilerek sızdırmazlıklarının sağlanmış olması ve bacaların temizliklerinin zamanında yapılması yine karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek için elzemdir. Ayrıca vatandaşlarımızı ısıtıcı cihazlarının bulunduğu odalarda mutlaka menfez bulundurmaları gerekir.” ifadelerini kullandı.

“Menfezleri kapamayın”

Evlerdeki menfezlerin kapatılmaması gerektiğinin altını çizen Dr. Akan, “Maalesef Bursa’da daha önceki yıllarda evlerde yaptığımız çalışmalarda menfezlerin büyük oranda kapalı olduğunu gözledik. Toz ve soğuk hava girmesin diye kapatılan menfezlerin açık olması hayati derecede gereklidir. Ayrıca kendinizde veya ailenizde karbonmoksit zehirlenmesine dair şüphe duyuyorsanız hemen 112 acil servisi arayın.” dedi.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eyyübiye Yenice'de yolu trafiğe kapattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com