Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık Uyku Apnesine Urfa'da Cerrahi Müdahale

Uyku Apnesine Urfa'da Cerrahi Müdahale

Giriş Tarihi: 6 Haziran 2011 Pazartesi 03:35
Uyku Apnesine Urfa'da Cerrahi MüdahaleOSM Ortadoğu Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanlarından Op. Dr. Harun Soyalıç, uyku apnesi hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Dr. Soyalıç, hastanedeki imkanlar sayesinde bu hastalığın tedavisinin Urfa’da yapılabildiğine dikkat çekti.

Uyku Apnesini; “Boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi sonucu uykuda solunumun durması” olarak tanımlayan Op. Dr. Soyalıç, tıkayıcı tip uyku apnesinin cerrahi müdahale ile tedavi edildiğini kaydetti.

30-60 yaş arası dönemde daha sık görülen bu rahtsızlığın kilolu kişilerde görülme oranın yüksek olduğuna vurgu yapan Op. Dr. Soyalıç, hastalıkla ilgili belirtileri; gündüz uyuklaması, horlama, ağız kuruluğu, baş ağrısı, unutkanlık, dikkat azlığı ve konsatrasyon bozukluğu şeklinde sıraladı.

Dr. Soyalıç, hastalığın tedavi edilmemesi halinde, cinsel fonksiyon bozukluğu, hipertansiyon, akciğer hipertansiyonu, kalp ritim bozukluğu ve İnme gibi birçok hastalığa davetiye çıkarılmış olacağını dile getirdi.

Uykuda solunum durması ve horlama ile hastaneye başvuran kişilerin önce genel fizik muayeneden geçirildiğini aktaran Dr. Soyalıç, bu muayeneyi KBB muayenesi, filexihle fiberoptik endoskopi muayenelerinin takip ettiğini söyledi. Hastalığın kesin teşhisi için, Polisomnografi (uyku testi) yapılması gerektiğini dile getiren Soyalıç, hastanın uyku laboratuarında 1 gece takip edildiğini, gece boyu izlenen hastada uyku apnesinin beyinle ilgili bir durum mu, yoksa tıkayıcı tipteki uyku apnesi mi olduğunun tespit edildiğini anlattı. Bu sayede hastalığın şiddetinin de tespit edildiğini ifade eden Soyalıç, hastanedeki geniş imkanlar sayesinde hafif ve orta şiddetteki “tıkayıcı uyku apnelerine” çok seviyeli cerrahi müdahale uyguladıklarını belirtti. İleri derecedeki uyku apnelerine cPAP veya bPAP denilen uykuda takılan cihazlar kullanılması gerektiğini belirten Dr. Soyalıç, yapılan ameliyatla yumuşak damak ile dil arkasındaki tıkanan ya da çöken alanların genişletildiğini söyledi. Dr. Soyalıç, hastanın ameliyatın ardından 2 gün içinde taburcu edildiğini sözlerine ekledi.
www.balikligol.com

YORUMLAR
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com