Advert
Advert
Advert

Uyku Apnesine Urfa'da Cerrahi Müdahale

Uyku Apnesine Urfa'da Cerrahi Müdahale
Uyku Apnesine Urfa'da Cerrahi MüdahaleOSM Ortadoğu Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanlarından Op. Dr. Harun Soyalıç, uyku apnesi hastalığı ile ilgili bilgi verdi. Dr. Soyalıç, hastanedeki imkanlar sayesinde bu hastalığın tedavisinin Urfa’da yapılabildiğine dikkat çekti.

Uyku Apnesini; “Boğazdaki kasların havanın geçeceği alanı kapatacak şekilde gevşemesi sonucu uykuda solunumun durması” olarak tanımlayan Op. Dr. Soyalıç, tıkayıcı tip uyku apnesinin cerrahi müdahale ile tedavi edildiğini kaydetti.

30-60 yaş arası dönemde daha sık görülen bu rahtsızlığın kilolu kişilerde görülme oranın yüksek olduğuna vurgu yapan Op. Dr. Soyalıç, hastalıkla ilgili belirtileri; gündüz uyuklaması, horlama, ağız kuruluğu, baş ağrısı, unutkanlık, dikkat azlığı ve konsatrasyon bozukluğu şeklinde sıraladı.

Dr. Soyalıç, hastalığın tedavi edilmemesi halinde, cinsel fonksiyon bozukluğu, hipertansiyon, akciğer hipertansiyonu, kalp ritim bozukluğu ve İnme gibi birçok hastalığa davetiye çıkarılmış olacağını dile getirdi.

Uykuda solunum durması ve horlama ile hastaneye başvuran kişilerin önce genel fizik muayeneden geçirildiğini aktaran Dr. Soyalıç, bu muayeneyi KBB muayenesi, filexihle fiberoptik endoskopi muayenelerinin takip ettiğini söyledi. Hastalığın kesin teşhisi için, Polisomnografi (uyku testi) yapılması gerektiğini dile getiren Soyalıç, hastanın uyku laboratuarında 1 gece takip edildiğini, gece boyu izlenen hastada uyku apnesinin beyinle ilgili bir durum mu, yoksa tıkayıcı tipteki uyku apnesi mi olduğunun tespit edildiğini anlattı. Bu sayede hastalığın şiddetinin de tespit edildiğini ifade eden Soyalıç, hastanedeki geniş imkanlar sayesinde hafif ve orta şiddetteki “tıkayıcı uyku apnelerine” çok seviyeli cerrahi müdahale uyguladıklarını belirtti. İleri derecedeki uyku apnelerine cPAP veya bPAP denilen uykuda takılan cihazlar kullanılması gerektiğini belirten Dr. Soyalıç, yapılan ameliyatla yumuşak damak ile dil arkasındaki tıkanan ya da çöken alanların genişletildiğini söyledi. Dr. Soyalıç, hastanın ameliyatın ardından 2 gün içinde taburcu edildiğini sözlerine ekledi.
www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cengiz     2016-09-15 Güzel bisey
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler