Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Üyelik Kartı Beklerken Keyfi Dayatmaya Takıldı

Üyelik Kartı Beklerken Keyfi Dayatmaya Takıldı

Giriş Tarihi: 1 Eylül 2011 Perşembe 11:31
Üyelik Kartı Beklerken Keyfi Dayatmaya Takıldı

Kahramanmaraş'ta bir fabrikada yönetici olarak işe başlayan gıda mühendisi Esra Bakır, Gıda Mühendisleri Odası'nın başörtüsü engeline takıldı.

Odaya üye olma zorunluluğu bulunan Bakır, özel bir sivil toplum kuruluşu olan odaya, başvuru için gönderdiği fotoğrafta başörtülü olduğu için ret cevabı aldı. Oda, yasağı kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşu olmalarına bağladı.

Gıda mühendisi Esra Bakır, daha kariyerinin başında 'yasakçı' zihniyetle tanıştı. Gıda Mühendisleri Odası'na yaptığı üyelik başvurusu, başı açık fotoğraf göndermediği gerekçesiyle reddedildi. Esra Bakır, bu yıl Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Ardından bir gıda fabrikasında sorumlu yönetici olarak işe başladı. İşyerindeki konumundan dolayı da Gıda Mühendisleri Odası'na üye olmak için müracaatta bulundu. Tüm evraklarını hazırlayıp genel merkeze gönderdi. Ancak üyelik kartını beklerken telefonuna gelen sesli mesajla şoka uğradı. Sesli mesajda, vesikalık fotoğrafının başörtülü olmasından dolayı odaya üye olamayacağı söylenen genç mühendisten, başı açık bir fotoğraf göndermesi istendi. Gıda Mühendisleri Genel Merkezi'ni arayan Bakır, özel bir sivil toplum kuruluşunun böyle bir talepte bulunmaya hakları olup olmadığını sordu. Karşı taraftan da kamu kurumu prensiplerine göre çalışan bir meslek kuruluşu olduklarına dair bir cevap aldı. Genç mühendis, bunun üzerine, Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı'na e-mail attı. Yaşadığı mağduriyeti e-mailinde anlatmasının ardından, Başbakanlık da konu ile ilgili harekete geçti. Konuyu Kahramanmaraş Valiliği İnsan Hakları Kurulu Başkanlığı'na ileten başkanlık, konunun gündeme alınmasını talep etti.

Yaşadığı olayın şokunu üzerinden atamayan Esra Bakır, mağduriyetinin bir an önce çözülmesini istiyor. Bakır, "Ben tüm evraklarımı hazırladıktan sonra üyelik kartımı beklerken, telefonuma sesli mesaj geldi. Bu mesajda, 'Ankara'dan, Gıda Mühendisleri Odası'ndan arıyoruz. Vesikalık fotoğrafınız başörtülü olduğu için odamıza şu an üye olamazsınız. Lütfen başı açık fotoğraf gönderin' denildi. Şu anda hâlâ işlemim yapılmadı. Bu konuyu hocalarıma da sordum. Onlar da çok şaşırdı. Böyle bir şeyin olamayacağını söylediler. Herkes ilk defa duyduğunu belirtti. Konu ile ilgili Başbakanlık'a mail attım. Şu an konu araştırılıyor. Bir an önce sonuçlanmasını istiyorum." şeklinde konuştu.

Gıda Mühendisleri Odası'ndan bir yetkili ise odalarının kamu kurumu niteliğinde çalışan bir meslek kuruluşu olduğu gerekçesiyle başörtülü fotoğraf kabul etmediklerini doğruladı. Konunun yönetmeliklerinde de bulunduğunu anlatan yetkili, başı açık fotoğraf gerektiğini dile getirdi.

Zaman

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com