Advert
Advert
Advert

"Ustaların Anısına" Müzik Dinletisi

 Geceye Vali Okutan'ın yanı sıra Suriye'den gelen konuk valiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.   

     Mozaik AVM Kongre ve Nikah Salonu'nda gerçekleştirilen etkinlikte, önce Şanlıurfa Belediyesi Sıra Gecesi Topluluğu daha sonra ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa THM Korusu sahne aldı. Ayrıca Şanlıurfa Belediyesi Şehir Tiyatrosu Yönetmeni A.Kadir Kırıcı ve oyuncularının sahnelediği mizan sel izleyenlerden büyük alkış aldı.

     Gecede ilk olarak konuklara Kazancı Bedih'in hayatını anlatan bir sinevizyon gösterimi sunuldu. Yönetmenliğini Yusuf Sabri Dişli'nin yaptığı Bekir Şirinoğlu'nun seslendirdiği A.Kadir Kırıcı'nın oyunculuğunu yaptığı sinevizyon filminde Kazancı Bedih'in yaşamı canlandırıldı.

     Sinevizyon gösteriminin ardından sahneye Belediye Sıra Gecesi Topluluğu birbirinden güzel urfa türkülerini seslendirdi. Davetliler konserin sonunda Sıra Gecesi Topluluğunu ayakta alkışladılar.

     Kısa bir aranın ardından sahne alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Şanlıurfa THM Korusu davetlilere unutulmaz bir gece yaşattı. 

     Etkinlikte, Kazancı Bedih'in yanı sıra Kel Hazma (Hazma Şenses), Demir İzzet, Mahmut Güzelgöz (Tenekeci Mahmut), Şükrü Hafız, Hamit Hafız, Mukim Tahir, Dehlan Kadir, Hacı Nuri Hafız, Ahmet Hafız, Culha Hafız, Halil Hafız, Bekçi Bakır gibi çok sayıda gazelhan anıldı.

    Şanlıurfa Belediye Başkanı Vekili M.Fevzi Yücetepe, etkinliğin sonunda yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın Türk müzik kültüründe önemli bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

   Etkinliğe, Vali Nuri Okutan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Taci Kurul ve Eşi, Belediye Başkan Vekili M.Fevzi Yücetepe, İl Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın, çok sayıda kamu kurum ve kuruluş amirleriyle Kazancı Bedih'in oğlu Naci Yoluk ve gazelhanın ailesi ile çok sayıda sevenleri katıldı.  2 kattan oluşan Mozaik AVM'de yer bulmaya güçlük çeken davetlilerin merdivenlere oturması dikkatlerden kaçmadı.

    Gazelhan Kazancı Bedih ve eşi Fatma Yoluk, 19 Ocak 2004'te, Bıçakçı Mahallesi'ndeki evlerinde uyudukları sırada katalitik sobadan sızan gazdan zehirlenerek hayatını kaybetmişti.

    Gazelleri değişik makamlarda ve kendi geliştirdiği üslupla seslendirebilen ender sanatçılardan Kazancı Bedih, ud ve tambur çalıyordu. Yaklaşık 2 bin esere imza attığı söylenen Gazelhanın, birçok sanatçıya eser verdiği belirtiliyor. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü