Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Urmak: Üniversite çalışmalarını sahaya yansıtmalı

Urmak: Üniversite çalışmalarını sahaya yansıtmalı

Teknopark çalışmaları ile akademik bilgi ve araştırma potansiyelinin teknolojik ürünlere dönüştürülüp ticarileştirildiğini belirten AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve AR-GE Başkanı Nusret Urmak; “Teknopark ile Üniversite çalışmalarını sahaya yansıtmalı” dedi.

Giriş Tarihi: 16 Nisan 2013 Salı 10:03
Urmak: Üniversite çalışmalarını sahaya yansıtmalı

AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve AR-GE Başkanı Nusret Urmak, İl Başkan Yardımcısı Mustafa Yavuz, İl Yönetiminden Fatih Kahya ve Zeki Kurt’tan oluşan heyet, Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet İriadam’ı ziyaret ederek Teknopark çalışmaları hakkında görüş alış verişinde bulundular.

 

Araştırma çalışmalarının önemine değinen AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve AR-GE Başkanı Nusret Urmak; “Teknoparklar, üniversiteler, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içerisinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürdükleri; birbirleri arasında bilgi ve teknoloji transferi gerçekleştirdikleri; akademik, ekonomik ve sosyal yapının bütünleştiği organize araştırma ve iş merkezleridir.

Teknoparkların temel hedefleri arasında üniversite ve araştırma merkezlerindeki akademik bilgi ve araştırma potansiyelinin teknolojik ürünlere dönüştürülüp ticarileştirilmesi ve teknoloji transferi için uygun ortam yaratmak, teknoloji odaklı firmaların oluşmasını ve gelişmesini teşvik etmek, firmalar ve kurumlar arası sinerji ve işbirliği fırsatlarını arttırmak, nitelikli kişilere iş ve girişimcilik imkanları yaratarak beyin göçünü önlemek sayılabilir. Bu bağlamda teknoparklar bölgesel ve ekonomik kalkınmada önemli rol oynamaktadır.

Şanlıurfa’nın 6.Teşvik bölgesinde olması, Teknopark’ın kurulması büyük bir avantaj olup bu merkezin daha aktif hale gelmesi gerekmektedir. Özellikle sanayi kuruluşlarının yeni ürün ve inovasyon için Teknopark’tan destek alması ve işbirliği yapması hedeflere varma yolunda büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Üniversiteler bir şehrin ekonomik ve sosyal yönden gelişmesine enerji katan kurumlarıdır. Üniversite araştırmalarının sahaya yansıması çok önemlidir. Harran Ovası Üniversite için bulunmaz bir atölyedir. İleri tarım teknolojisi kullanmak ve tarıma dayalı sanayinin gelişimi bilimsel araştırmalarla olur. Bu anlamda Teknopark Bilimsel Araştırma Merkezinden beklentimiz yüksektir.

Ar-Ge Birimi olarak Teknopark çalışmalarını yakından takip edeceğiz. Başarılı hikâyeleri Türkiye ile paylaşacağız” dedi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet İriadam; “Şanlıurfa Teknopark’ta üç bölge oluşturuldu. Bu bölgelerde yapılan imar düzenlemelerinden sonra girişimcilere kiralama usulü ile yer tahsis edilecektir. Girişimciler bu araştırma merkezlerinde üniversitemizle işbirliği yaparak ürün geliştirme çalışmaları yapabilecek. Halihazırda 5 girişimci şirket bulunmaktadır. Bu yapılanma sürecinden sonra daha fazla başvuru bekliyoruz. AK Parti Şanlıurfa Arge Başkanlığının ziyaretinden dolayı teşekkür ederim” dedi.

 

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ak Partili Gençlerden Vali Tuna’ya Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com