Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Urfa'ya "Şanlı" Ünvanın Verilmesinin 32.Yılı Kutlandı

Urfa'ya "Şanlı" Ünvanın Verilmesinin 32.Yılı Kutlandı

Şanlıurfa’ya Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanca mücadeleden dolayı 22 Haziran 1984 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Şanlı’ unvanının verilişinin 32. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2016 Çarşamba 12:57
Urfa'ya

Şehitlik Anıtına Çelenklerin bırakılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Abdülkadir Açar, Vali Vekili Uğur Sezer, Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan ve bir çok kamu kurum ve kuruluş müdürü katıldı.

Günün anlam ve önemine binaen okunan şiirler ve Urfa'ya ''Şanlı'' unvanının verilmesi hakkındaki kanun ve gerekçesinin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın kutlama telgrafları okundu.

Törende bir konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdülkadir Açar,"Millet Tarifi ne olursa olsun birlikte ağlayan ve gülen insanlar topluluğudur. Milletlerin tarihinden milli menfaatleri şahsi menfaatlerinin üzerine geçtiği zaman bu millet kahraman olarak yaad edilerek gelecek nesillere örnek gösterilmesi gerekmektedir. Bu gün burada 96. yıl önce önce yazılmış bir destanın 32 yıl önce tescil edilmiş Şanlı ünvanın gurur ve onurunu yaşıyoruz. Geçmiş yıllardan bu yana gözü hiç bir zaman bu ülkeden ayrılmayan işgalcilere karşılık; Türkmeni, Kürdü, Arap'ı, şehirlisi ve köylüsüyle büyük bir kahramanlık örneği göstererek düşmanın kovuluşunu tescillediğimiz gururlu ve onurlu bir günü yaşıyoruz. Bu memleket bugün, yarın ve gelecekte de aynı şekilde davranacaktır" şeklinde konuştu.

Ayrıca Kurtuluş Savaşı’nda işgale karşı gösterdikleri kahramanlıkları dolayısıyla Urfa’ya TBMM tarafından 12 Haziran 1984 tarihinde ”Şanlı” unvanı verilmesi teklifi kabul edilmiş, 22 Haziran 1984 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ”3020 sayılı Kanun” ile Urfa ilinin adı ”Şanlıurfa” olarak değiştirilmiştir.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Uluslararası İslâm Bilgeleri Zirvesi Şanlıurfa’da düzenlenecek

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com