Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Urfa'ya 'Şanlı' unvanı verilişinin 30. yıl dönümü kutlandı VİDEO

Urfa'ya 'Şanlı' unvanı verilişinin 30. yıl dönümü kutlandı VİDEO

Şanlıurfa’ya Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanca mücadeleden dolayı 22 Haziran 1984 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Şanlı’ unvanının verilişinin yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Giriş Tarihi: 22 Haziran 2014 Pazar 16:52
Urfa'ya 'Şanlı' unvanı verilişinin 30. yıl dönümü kutlandı VİDEO

Şehitlik Anıtına Çelenklerin bırakılması ile başlayan tören, günün anlam ve önemine binaen yapılan konuşmalar ve okunan şiirlerle devam etti.

 

             Törende yaptığı konuşmada Urfa’ya “Şanlı” unvanının verilme sürecini anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, “İstiklâl ve istikbalimiz için; bundan tam 94 yıl önce Aziz Milletimiz, her ne şart altında olursa olsun, bağımsızlık inancından taviz vermeyip, sergilediği eşsiz mücadele ile istiklâlini korumasını bilmiş, istikbalini belirleyip, bunu tüm dünyaya göstermiştir. Bu onurlu direniş, zor şartlar altında sürdürülen bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle; Ulusumuzun moral kaynağı olmuş, Güçlü Türkiye’nin bu büyük zafere giden yolda, yurttaşlarımızın; azim ve kararlılığını arttırmıştır. Milli birlik ve beraberlik içerisinde topyekûn bir bütün olarak verilen bu mücadelenin zaferle sonuçlanmasında, bu kutsal şehrin işgaline karşın düşmana kahramanca direnen Urfalılar, tüm Vatana örnek olmuştur” dedi

            

             “Yüce Meclisimizin Urfa’ya verdiği “Şanlı” unvanı, tarihe geçen bu onurlu direnişin kahramanlarına karşı, saygı ve şükran duygularımızın ebedi ifadesidir” diyen Başkan Güvenç, “Verilen bu unvanın 30. Yıl dönümünü idrak ediyoruz. Bu kanun teklifini veren dönemin vekilimize teşekkür eder, bu vesile ile tüm hemşerilerime hayırlı olmasını diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, On İkileri ve Aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle bir kez daha saygı ve rahmetle anıp, Gazilerimize şükranlarımı sunuyor, bu birlik ve beraberliğimizin ve hürriyetimizin her daim devam etmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Törene Vali İzzettin Küçük,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, 20. Zırhlı Tugay Komutanlığından Alay Komutanı Albay Nazmi Sezen, Kurum Müdürleri ve daire amirleri katıldı.

 

Öte yandan Kurtuluş Savaşı'nda işgale karşı gösterdikleri kahramanlıkları dolayısıyla Urfa'ya TBMM tarafından 12 Haziran 1984 tarihinde ''Şanlı'' unvanı verilmesi teklifi kabul edilmiş, 22 Haziran 1984 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ''3020 sayılı Kanun''la Urfa ilinin adı ''Şanlıurfa'' olarak değiştirilmişti.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Hilvan'da, Kırsal Mahallelerin Sorunları Masaya Yatırıldı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com