Advert
Advert
Advert

Urfa'ya 'Şanlı' unvanı verilişinin 30. yıl dönümü kutlandı VİDEO

Şanlıurfa’ya Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanca mücadeleden dolayı 22 Haziran 1984 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ‘Şanlı’ unvanının verilişinin yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Urfa'ya 'Şanlı' unvanı verilişinin 30. yıl dönümü kutlandı VİDEO
Urfa'ya 'Şanlı' unvanı verilişinin 30. yıl dönümü kutlandı VİDEO

Şehitlik Anıtına Çelenklerin bırakılması ile başlayan tören, günün anlam ve önemine binaen yapılan konuşmalar ve okunan şiirlerle devam etti.

 

             Törende yaptığı konuşmada Urfa’ya “Şanlı” unvanının verilme sürecini anlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, “İstiklâl ve istikbalimiz için; bundan tam 94 yıl önce Aziz Milletimiz, her ne şart altında olursa olsun, bağımsızlık inancından taviz vermeyip, sergilediği eşsiz mücadele ile istiklâlini korumasını bilmiş, istikbalini belirleyip, bunu tüm dünyaya göstermiştir. Bu onurlu direniş, zor şartlar altında sürdürülen bağımsızlık ve özgürlük mücadelesiyle; Ulusumuzun moral kaynağı olmuş, Güçlü Türkiye’nin bu büyük zafere giden yolda, yurttaşlarımızın; azim ve kararlılığını arttırmıştır. Milli birlik ve beraberlik içerisinde topyekûn bir bütün olarak verilen bu mücadelenin zaferle sonuçlanmasında, bu kutsal şehrin işgaline karşın düşmana kahramanca direnen Urfalılar, tüm Vatana örnek olmuştur” dedi

            

             “Yüce Meclisimizin Urfa’ya verdiği “Şanlı” unvanı, tarihe geçen bu onurlu direnişin kahramanlarına karşı, saygı ve şükran duygularımızın ebedi ifadesidir” diyen Başkan Güvenç, “Verilen bu unvanın 30. Yıl dönümünü idrak ediyoruz. Bu kanun teklifini veren dönemin vekilimize teşekkür eder, bu vesile ile tüm hemşerilerime hayırlı olmasını diliyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, On İkileri ve Aziz şehitlerimizi saygı ve rahmetle bir kez daha saygı ve rahmetle anıp, Gazilerimize şükranlarımı sunuyor, bu birlik ve beraberliğimizin ve hürriyetimizin her daim devam etmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Törene Vali İzzettin Küçük,  Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç, 20. Zırhlı Tugay Komutanlığından Alay Komutanı Albay Nazmi Sezen, Kurum Müdürleri ve daire amirleri katıldı.

 

Öte yandan Kurtuluş Savaşı'nda işgale karşı gösterdikleri kahramanlıkları dolayısıyla Urfa'ya TBMM tarafından 12 Haziran 1984 tarihinde ''Şanlı'' unvanı verilmesi teklifi kabul edilmiş, 22 Haziran 1984 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ''3020 sayılı Kanun''la Urfa ilinin adı ''Şanlıurfa'' olarak değiştirilmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!