Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Urfa'nın Kaçırılan Orpheus Mozaiği Geri Geliyor

Urfa'nın Kaçırılan Orpheus Mozaiği Geri Geliyor

Şanlıurfa'da çıkarıldıktan sonra diğer bir çok eser gibi kaçırılan "Orpheus" mozaiği Dallas Sanat Müzesi tarafından Şanlıurfa'ya iade edilecek.

Giriş Tarihi: 6 Aralık 2012 Perşembe 13:31
Urfa'nın Kaçırılan Orpheus Mozaiği Geri Geliyor

New York Times gazetesinin haberine göre, MS. 194 yılına tarihlendirilen eser, Şanlıurfa sınırlarından kaçırılmasının ardından Dallas Sanat Müzesi'nce 1999 yılında bir müzayededen 85 bin dolara satın alındı.

Müze yetkililerinin, eseri gönüllü olarak Türkiye'ye iade etme kararını, yabancı kuruluşlarla vardıkları değişim anlaşması planı uyarınca aldıkları belirtildi.

Orpheus Mozaiği'nin Şanlıurfa yakınlarındaki tarihi Roma kenti Edessa'da bir binanın yer dekorunda kullanıldığı tahmin ediliyor. Eserde, Orpheus'un vahşi hayvanları evcilleştirmesi konu ediliyor.

Haberde, Dallas Sanat Müzesi'nde Anadolu'dan kaçırılan başka eser olmadığı için, değişim programları kapsamında tarihi Anadolu eserlerinin bu müzede sergilenmesinin önünün açıldığı vurgulandı.

Orpheus Mozaiği Hikayesi!

İto sözlükte yer alan mitolojiye göre; yunan mitolojisinde geçen, çok dokunaklı bir hikayesi olan güzel sesli ozan. orpheus, çok sevdiği karısı eurydike'nin bir yılan sokması sonucu ölmesiyle, büyük bir üzüntüye girer, kendisini hayata bağlayan herşeyi bırakır. sonunda yeraltı tanrısı hades'in yanına gider. onun bu haline acıyan yeraltı tanrısı hades, ona eurydike'yi geri vereceğini söyler, ama bir şartı vardır: orpheus önde, karısı arkada yeryüzüne çıkacaklardır ve orpheus, karısı yeryüzünde tamamen çıkana kadar dönüp de arkasına bakmayacaktır. orpheus, karısını ölümden geri getirmenin sevinciyle ve arkasında onun varlığını bilerek, yeryüzüne doğru yürür. kendisi aydınlığa çıktığı anda dayanamaz, karısının de çıktığını düşünerek arkasına dönüp bakar. eurydike karanlıkta bir silüet halinde belirir ve hades'in karanlıklarına döner, bir daha da geri gelmez.
orpheus, üzüntü içerisinde, elinde arpıyla oradan orada dolaşır, bir gün, dionysos'un şarapla çıldırttığı maenadlara rastlar, maenadlar, orpheusu öldürürler ve kafatasını okeanos ırmağına atarlar...

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com