Reklamı Geç
Advert
Advert

URFALILAR SANATIN HER DALINDA VAR

URFALILAR SANATIN HER DALINDA VAR
URFALILAR SANATIN HER DALINDA VAR

Şanlıurfa Belediyesinin açtığı kurslarla Urfalılar artık sanatın her dalında var. Ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses, kendini sıra gecelerinde yetiştirdi ancak doğup büyüdüğü topraklarda şimdilerde çocuklar, gençler Şanlıurfa Belediyesi Konservatuarının son 5 yıldır başlattığı kurslarla, hem keman, bağlama, ud ve kanun çalmayı ritim tutmayı öğreniyor, hem de  Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği alanındaki kurslarla seslerine güveniyorlar. Bununla da yetinmeyen Urfalılar, kurslarda tiyatro, drama gibi alanlarda kendilerini yetiştirip sahnelerde rol kesiyorlar.

Şanlıurfa Belediyesinin ücretsiz olarak düzenlediği kurslarda bu güne kadar 195 kişi keman çalmayı başardı. Bu kurslara katılarak bağlama çalmayı ise 281 kişi öğrenmi. Ud çalmayı öğrenen 34 kişi, gitar çalmayı öğrenen de 331 kişi bulunuyor. 51 kişinin kanun çalmayı öğrendiği kurslarda 27 kişi de ritmi öğrenmiş.

Türk Halk Müziği kursuna katılıp başarılı olanların sayı 390 bulurken Türk Sanat Müziği Kurslarına katılıp başarılı olanların sayısı 487 ulaşmış. Çocuklardan Türk Halk Müziği korusu kurslarına katılan ve başarılı olan 115 çocuk arasında Şanlıurfa Belediyesi THM çocuk korusuna bile kurmuş. Çocuklar çeşitli etkinliklerde sahne alarak büyük bir beğeni de topluyor.

Kursların tamamı ücretsiz veren Şanlıurfa Belediyesi, 480 kişiye halk oyunları kursu,140 kişiye tiyatro kursu ve 120 kişiye de drama-diksiyon kursları verdi.

Şanlıurfa Belediyesi Konservatuar Müdürü İsmail Altıngöz, şuan bağlama, gitar ve keman kurslarının devam ettiğini hatırlatarak kemanda 30, bağlamada 40 ve gitarda da 50 kişinin kurs gördüğünü ifade etti. Kurslara katılıp başarılı olanlarla Türk Halk Müziği ve Türk Sanat müziği Korsu kurduklarını bu koroda esnaf, doktor, öğretmen ve çeşitli meslekten insanların bulunduğunu anlattı. Korunun etkinlikleri yılın belirli aylarında halkla buluştuğunu belirten Altıngöz, Şanlıurfa Belediyesi tiyatro ekibinin de her hafta cumartesi günleri gündüz çocuklara akşamları da büyüklere yönelik oyunlar sahnelediğini dile getirdi. Yılın yalnızca üç ayı bu ekinliğe ara verdiklerini belirten Altıngöz, tiyatro oyunlarının da halka ücretsiz izletildiğini sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi