Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Urfalılar Said Nursi’nin Mezar Taşlarını Sahipleniyor

Urfalılar Said Nursi’nin Mezar Taşlarını Sahipleniyor

Şanlıurfalılar, Bediüzzaman’ın kırılan mezar yerine bile sahip çıkmayı sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 2 Haziran 2012 Cumartesi 22:51
Urfalılar Said Nursi’nin Mezar Taşlarını Sahipleniyor


27 Mayıs darbesinin yeniden soruşturulması çevresinde Said Nursi’nin mezarının nerede olduğu sorusuna yeniden cevap aranmaya başlandı.
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun 1960 darbesini de soruşturacak olmasının, 27 Mayıs sonrasına projektör tutması bekleniyor.
Kamuoyunda dillendirilen “Said Nursi’nin mezarının araştırılacağı” yolundaki haberler, Komisyon Sözcüsü İdris Şahin’e sorulduğunda net sayılabilecek bir cevap vermişti:'Komisyonda gündeme gelirse tabii ki değerlendirilebilir. Çünkü hiçbir şeye ulaşılmadan net yargılara varmış olmak yanlış olur. Zaten bizim bütün amacımız tarihin karanlık dehlizlerinde kalanları ortaya çıkarmak. 1945 yılında 2007 yılına kadar ne varsa hepsini aydınlığa çıkarmak istiyoruz. Said-i Nursi´nin defnedildiği yerin araştırılması komisyonda gündeme gelirse, Milli Birlik Komitesi de böyle bir bilgiye sahip ise bu bir araştırma konusu olabilir.'
Komisyon, 27 Mayıs darbesinin ardından oluşturulan Milli Birlik Komitesi´nde (MBK) görev yapmış ve hayatta olan Numan Esin ile Ahmet Er´i de dinleyecek.
Komisyon üyesi AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, iki isme naaşı darbeciler tarafından bilinmeyen bir yere defnedilen Bediüzzaman Said Nursi´nin mezarının yerini soracaklarını söyledi.
Hayattaki MBK üyelerinden Üstad´ın mezarının yerini söyleyerek tarihe not düşmelerini isteyeceklerini dile getiren Özdağ, 'Komisyonumuz bu karanlık yerleri aydınlatmak için var.Meclis bize böyle bir görev verdi. Said Nursi kitapları, vaazları, Risaleleri ile insanlığı aydınlatan bir yıldızdır, Müslümanların ortak değeridir' diye konuştu.
Bediüzzaman Said Nursi, vefat etmeden önce son 3 gününü Şanlıurfa´da geçirdi. 21 Mart 1960´ta Şanlıurfa´ya geldi. Burada İpek Palas Oteli´ne yerleşen Nursi, 23 Mart 1960 günü sabaha karşı vefat etti. Büyük bir cemaatle kılınan cenaze namazından sonra Bediüzzaman´ın naaşı Halilürrahman Dergâhı´nda kendisine ayrılan mezara defnedildi.
27 Mayıs darbesini yapanlar, Bediüzzaman´ın mezarından rahatsız oldu ve kabrinin nakledilmesine karar verdi.
12 Temmuz 1960 gecesi Said Nursi´nin Şanlıurfa´da bulunan mezarı kırıldı ve naaşı, askerî bir uçakla Afyonkarahisar askerî havaalanına getirildi. Nursi´nin naaşı daha sonra yerini kardeşinin bile bilmediği bir mezara defnedildi.
Kaynak: Rotahaber.com
YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com