Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya Urfalılar kabenin revaklarına talip

Urfalılar kabenin revaklarına talip

Giriş Tarihi: 25 Mart 2010 Perşembe 14:53
Urfalılar kabenin revaklarına talip

Suudi Arabistan'ın Osmanlı'nın Kâbe çevresine yaptırdığı revakları yıkacak olması Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasını harekete geçirdi.  Kutsal mekândaki Osmanlı eserlerinin talip olan Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası(ŞUTSO)  Kâbe'deki mukaddes atmosferin Şanlıurfa'da yaşatılması için girişimde bulundu. ŞUTSO Başkanı E. Sabri Ertekin, İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof.Dr Ekmeleddin Ihsanoğlu'na bir mektup yazarak Kâbe'de yıkılacak olan revakların peygamberler şehri Şanlıurfa'ya verilmesini istedi.

ŞUTSO Başkanı Ertekin,  bu girişimini Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanı Faruk Çelik'in yanı sıra Diyanet İşleri Başkanlığı ve Şanlıurfalı Milletvekilleriyle de paylaşarak destek istedi.

İlgili yerlere ve yetkililere gönderdiği mektubunda Kâbe'de tadilat çalışmalarında revakların söküleceğini hatırlatan ŞUTO Başkanı Ertekin, bu revakların Şanlıurfa'ya getirilerek monte edilmesinin hem eserin yaşatılması hem de ülke arasındaki ilişkilerin artmasına katkı sağlayacağını aktardı. Türkiye'de revakların monte edileceği iller arasında en uygun ilin Şanlıurfa olduğunun altını çizen Ertekin, bu konuda girişimlerinin devam ettiğini söyledi.

 http://www.balikligol.com/images/news/365.jpg

Şanlıurfa TSO Başkanı Ertekin, Osmanlı İmparatorluğu döneminde tavaf alanına yaptırılan ve Kâbe'ye saygıdan alçak tutulan revakların, Suudi Arabistan Krallığı tarafından hazırlanan proje kapsamında yıkılacağını belirterek "Bu revakların Hz. İbrahim'in doğduğu Şanlıurfa'ya monte edilmesi çok uygun düşer. Peygamberler şehri olarak bilinen ve adlandırılan Şanlıurfa'nın simgesi Balıklıgöl bu revakları için en güzel mekândır. Böylece Kâbe çevresindeki son Osmanlı eserinin de tarihe karışmasının önüne geçmiş oluruz. Biz oda olarak İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof.Dr Ekmeleddin Ihsanoğlu'nın yanı sıra Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan, Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bakanımız Faruk Çelik'e bir mektup gönderdik. Şanlıurfalı Milletvekillerimizin desteği istedik. İnşallah Kâbe'nin revaklarını Şanlıurfa'ya getiririz. Osmanlı İmparatorluğu, tavaf alanında yaptırdığı revak adı verilen 500 küçük kubbeyi Kâbe'den alçakta tutarak tarihe geçen bir nezakete imza atmıştı. Tarihe geçen bu revakları peygamberler şehri Şanlıurfa'ya istiyoruz."şeklinde konuştu

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com