Advert
Advert
Advert

Urfalı Mehmet Reşat Ülgeç baskıyı anlattı

Endonezya’daki Gülen Cemaati okulunda eğitim gören 3 gençten biri olan Urfalı Mehmet Reşat Ülgeç; .17 Aralık olunca da işler zorlaştı. CHP'ye oy vermemiz için baskı yapıldı" dedi.

Urfalı Mehmet Reşat Ülgeç baskıyı anlattı
Urfalı Mehmet Reşat Ülgeç baskıyı anlattı

Endonezya’da Gülen cemaati yurdunda kalırken, 17 Aralık sonrası gördükleri baskı sebebiyle kaçan öğrenciler yaşadıklarını anlattı: Erdoğan’a hakaret edip, CHP’ye oy vereceğinize Kur’an üzerine yemin etmezseniz sizi süründürürüz’ diyorlardı.

Türkiye’den 14 bin 500 kilometre uzaklıkta Endonezya’daki Gülen Cemaatinin Endonezya devletiyle ortak açtığı 11 Mart Üniversitesi’nde öğrenim görmeye gittiklerini sanan üç genç;  Hüseyin Sadi, Fuat Falaç ve Mehmet Reşat Ülgeç’in hayatı 17 Aralık süreciyle birlikte başlayan “abi” baskısıyla karardı. Konforlu yurt ve yakın üniversite vaadiyle öğrencileri Endonezya’ya gitmeye ikna eden Gülen cemaatinin abileri, üç öğrenciyi içinde farelerin cirit attığı, pislik içindeki yurda mahkum edip, söz verdikleri üniversite bölümlerine de yerleştirmedi. Bunca olumsuzluğa karşın durumlarından şikayet etmeyen öğrenciler, iş 17 Aralık’a gelince psikolojik baskıyla karşılaştı. Fuat Falaç, “CHP’ye oy vereceğine Kur’an üzerine yemin etmezsen seni Endonezya’da süründürürüm” tehdidinde bulunan cemaat abisinden zor kurtulduğunu söylerken, Hüseyin Sadi, “İsyan edince bizi Türkiye’ye yollamak istemediler” diye konuştu. Mehmet Reşat Ülgeç ise, “Ya CHP’ye ya da bölgedeki ikinci partiye oy vereceksin. Ailen de böyle yapacak” baskısı gördüğünü anlattı. Başlarına gelenleri anlatan üç genç, ilk öğretim yıllarından itibaren Cemaatin evlerinde abiler tarafından eğitildiklerini söyledi. Fuat Falaç, devlet okulundaki Gülen Cemaati’ne üye öğretmeninin kendisini cemaat ile tanıştırdığını belirterek, şöyle konuştu:

Kur’an üzerine yemin et

“17 Aralık süreci başladı. Abilerin tavrı değişti. Başbakan aleyhinde konuşmalar başladı. Biz de baskı başladı.  Türkiye’ye dönmek istedim bana ‘CHP’ye oy vereceğine Kur’an üzerine yemin etmezsen seni Endonezya’da süründürürüm’ dediler.”
‘Sizin için iyi olmaz’ tehdidi
Fuat Falaç, devlet okulundaki Gülen Cemaati’ne üye öğretmeninin kendisini cemaat ile tanıştırdığını belirterek, şöyle konuştu:  “Arkadaşlarımız beddualar ediyorlardı. Türkiye’ye dönmek istedik zorluk çıkardılar. Cemaatin siyasete bulaşmasından rahatsızdım. Neden böyle yapıyoruz dedim, ‘Belli noktaya gelinceye kadar böyle’ dediler. Sonra Başbakan Erdoğan, bulunduğumuz yabancı ülkelerin temsilcilerini cemaati anlatmamızı söyledikten iki gün sonra okula cemaatin büyükleri geldi. ‘Aleyhimizde konuşmayın bu sizin için iyi olmaz dedi.’  Cemaatin okullarında Türkçe öğrettiği yabancı öğrencilere Başbakan Erdoğan’ı kötülettiğini anlatan Mehmet Reşat Ülgeç ise, “Urfalıyım. Durumumuz kötü diye bu teklifi kabul ettim. Kötü şartlarla karşılaştım. 17 Aralık olunca da işler zorlaştı. CHP’ye oy verin, ailenize söyleyin baskısı başladı. Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değildi. CHP ile Cemaat nasıl bir araya geliyor? Bu insanlar nasıl siyasete karışıyorlar anlamadık. Bu durum bizi üzdü. Güç bela da olsak geri döndüm” diye konuştu.  (STAR)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır
Vali Erin’nin Öğretmen Günü Mesajı: Emeğinin Karşılığı Ödenemeyecek Sanatkârdır