Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Urfalı hocadan camilerde alınan elektrik parasına tepki

Urfalı hocadan camilerde alınan elektrik parasına tepki

Camilerden alınan elektrik faturaların yanlış olduğunu belirten vaiz Abdulaziz Kutluay, devlet yetkililerinin camilere bu konuda pozitif bir ayrımcılık yapması gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 24 Haziran 2016 Cuma 02:52
Urfalı hocadan camilerde alınan elektrik parasına tepki

Türkiye’deki camilerden ışık ve ses düzenlemelerinin elektrik tüketimlerinden herhangi bir ücret alınmazken ısınma, klima, pervane v.b şeylerden fatura tahsil ediliyor.

Camilere bedava elektrik uygulaması Turgut Özal döneminde başlatılmış ancak bu uygulama 2003'te yeniden kaldırılmıştı. Ardından camilere yüklü faturalar gelmeye başlamış ve bu durum hem cami cemaatinin hem de imamların tepkisini çekmişti.

Camilerden daha önce olduğu gibi elektrik faturasının alınmaması gerektiğini söyleyen Şanlıurfa’nın tanınmış vaizlerinden Abdulaziz Kutluay, devlet yetkililerinin camilere bu konuda farklı bir statü vermesi gerektiğini ifade etti.

Kutluay, “Sadece camiler değil, okullar hatta sosyal içerikli hizmet eden derneklerden, vakıflardan bile elektrik parası alınmamalıdır. Türkiye bu kadar elektrik üreterek dışarıya satıyoruz. Bu camilerden elektrik parası alma âdeti nereden çıktı? Bazıları da maalesef bunu savunuyor. Hiç kuruş almayacaksın. Camiler bizim mabedimizdir. Neden para alınıyor camilerden? Bu konuyu mecliste de dinlendirecek arkadaşlar olacaktır. Bu yanlış bir uygulamadır. Bu yanlış uygulamadan derhal vazgeçilmelidir.”

Bazı İslam ülkelerinde elektrik faturası alınmadığını söyleyen Kutluay, “Kilise ve havralardan elektrik parası alınmıyor. Bazı İslam ülkelerinde de alınmıyor. Mesela Suudi Arabistan gibi. ‘Orası zengin bir ülkedir.’ denilebilir ama onların petrolü varsa bizim de barajlarımız vardır. Camilerde bir tribünü çalıştırsak günahkâr mı oluruz.” (Ramazan Casuk-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com