Advert
Advert
Advert

Urfalı eczacılar şikayetçi: Vatandaşla karşı karşıya

SGK’nın muayene ücretlerine yüzde 20 ile yüzde 60 oranında zam yapması eczacılarla vatandaşları karşı karşı getirdi. Şanlıurfa Eczacılar Odası Başkanı Halil Dolap, “Ücretlerin eczacıların üzerinde alınması sıkıntı yaratıyor.Bunun acilen kalkması lazım” dedi.

Urfalı eczacılar şikayetçi: Vatandaşla karşı karşıya
Urfalı eczacılar şikayetçi: Vatandaşla karşı karşıya

EMEKLİLERİN maaşından kesilen, çalışanların eczanelerde ödedikleri muayene katılım paylarına SGK zam yaptı. Hastaların daha önce 5 lira verdikleri devlet hastanelerine ait muayene ücreti yüzde 20 arttırılarak 6 liraya, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira, yüzde 40 artış yapılarak 7 liraya, üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise yüzde 60 artışla 5 liradan 8 liraya yükseltildi. Yeni muayene ücretleri SGK tarafından 31 Aralık tarihli mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Ocaktan itibaren yürürlüğe girdi.

ZAM’A TEPKİ

Konuyla ilgili Ruha Ajans’a konuşan Şanlıurfa Eczacılar Odası Başkanı Halil Dolap,yapılan zamların çok yüksek olduğunu söyledi.Dolap, “Sosyal devletin sağlı hizmetlerini uygun bir şekilde vermesi gerektiğini düşünüyoruz. 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren vatandaşlarımız eskiden 5 lira verdikleri devlet hastanelerindeki muayene ücreti için 6 lira, eğitim araştırma hastaneleri için verdikleri 5 lira yerine 7 lira verecekler. Üniversite hastanelerindeki muayene katılım payı ise 5 liradan 8 liraya yükseldi. Özel hastanelerdeki muayene ücreti ise 12 liradan 15 liraya çıkarıldı.Muayene ücretlerini eczacılar almıyor. Biz sadece tahsildar görevi görüyoruz.Muayene ücretlerinin eczacıların üzerinde alınması sıkıntı yaratıyor.Bunun acilen kalkması lazım.Çünkü bu ücreti tahsil ederken vatandaşlarla çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz” dedi.

ECZACILAR DA TEPKİLİ

Şanlıurfa eczacılar ise,“ Vatandaşlarımızın reçetelerinde çıkan muayene katılım paylarında oluşan artışın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapıldığını, sadece tahsilatı bize istemediğimiz halde yüklenmiş olan muayene ücretlerindeki artışın bizimle hiçbir alakası yoktur.Vatandaşlar haklı olarak, ‘Beni sen mi muayene ettin, neden sen tahsil ediyorsun ‘ diyerek her gün eczanelerimizde bu tahsilat konusunda bize itiraz ediyor ve  gereksiz tartışmalar yaşanıyor” diye konuştu. (RUHA AJANS) 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Her An Harran Foto Maraton 2  yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler
Her An Harran Foto Maraton 2 yarışması sonuçlandı- işte kazanan isimler