Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Urfalı asker, Al silahı kafana sık

Urfalı asker, Al silahı kafana sık

Giriş Tarihi: 18 Haziran 2011 Cumartesi 11:56
Urfalı asker, Al silahı kafana sık

Osman Telli askerde intihar etti. Mahkeme mahkûmiyet kararında avukatın sözlerine yer verdi: Bu gence, adeta al sık kafana, elimizi kana bulama dendi

Neredeyse her gün duymaya alıştığımız asker intiharlarından bir tanesinin öyküsü, bu şüpheli ölümlerin hiç de sıradan intihar vakası olmadığını ortaya koyuyor. 2007’de Isparta’da nöbet yerinde intihar eden Şanlıurfalı Osmen Telli isimli 21 yaşındaki askerle ilgili Askeri Yüksek İdari Mahkemesi’nde görülen bir davanın gerekçeli kararında şu ifadeler kışladaki intihar vakalarına da ışık tutacak nitelikte: “Komutanlarının şiddetine ve pskilojik baskısına maruz kalan bu askere sanki ‘al silahı sık kafana, bizim elimizi kana bulama’ denilmiştir.” Soruşturma savcısının da komutanları suçlu bulduğu davada Mahkeme, Milli Savunma Bakanlığı’nı ölen gencin ailesine tazminat ödemeye mahkum etti.

Duvara çarptı, altına alıp tokatladı Şanlıurfa doğumlu Osman Telli’nin hikayesi 2007’de Isparta’da askeri birliğine teslim olmasıyla başladı. Üç ay acemilik dönemini geride bırakan Telli, vatani görevinin kalan kısmını burada tamamlayacaktı. Ancak, Isparta’daki birliğine teslim olmasından çok kısa bir dönem sonra, 10 Mart 2007’de Osman Telli’nin nöbet yerinde çenesinin altına dayadığı tüfeği ateşlemek suretiyle intihar ettiği haberi ailesine verildi. Aile, intihar olayına ilişkin kuşkularını bir süre sonra resmi yetkililere ileterek soruşturma açılmasını istedi ve Milli Savunma Bakanlığı aleyhine tazminat davası açtı.

Isparta Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından yürütülen soruşturmada Telli’nin komutanları tarafından ağır baskı ve şiddet gördüğü belirlendi.

 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com