Advert
Advert
Advert

Urfadosk Arama Kurtarma Projesini Almanya'da Gerçekleştirdi

Urfadosk  Arama Kurtarma Projesini  Almanya'da Gerçekleştirdi
Urfadosk  Arama Kurtarma Projesini  Almanya'da Gerçekleştirdi

Şanlıurfa’da ilk ve tek Doğa Sporları, Arama Kurtarma, Gençlik ve Spor Kulübü olan URFADOSK kuruluşunun ikinci yılında ilkyardım ve arama kurtarma alanında Avrupa projesi yaparak 18.06.2011 ve 02.07.2011 tarihleri arasında Almanya‘ya gitti.
Almanya’nın Bayern eyaletine giden 12 kişilik kulüp üyesi 2 haftalık teknik eğitim alarak, ilk yardım ve arama kurtarma konularında faaliyet gösteren kurumları ziyaret ettiler.
 “Avrupa’daki İlkyardım ve Kurtarma Çalışmalarının İncelenmesi” konulu proje için Almanya’nın Regensburg ve Regenstauf illerine giden  kulüp üyeleri  birinci hafta Regensburg’ta kalarak  çeşitli kurumları ziyaret etmiş  ve Avrupa’daki  İlkyardım ve Kurtarma Çalışmalarını yerinde incelemişlerdir.İkinci hafta ise Regenstauf ilinde yüksekokul seviyesinde  mesleki eğitim veren  Dr.Eckert Akademie okullarında kalan Urfadosk üyeleri kendi alanlarıyla ilgili teorik ve  uygulamalı çalışmalara katılmışlardır.
                   Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan kulüp yönetim kurulu üyesi ve proje sorumlusu Zafer DOĞU, ” Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında yapmış olduğumuz  iki haftalık  Leonardo Da Vinci Vetpro Hareketlilik projemize ilimizden  kulüp üyesi olan 2 doktor ,  4 mimar  ve 6 sporcumuz katıldı.Bu proje bizim kulüp olarak Avrupadaki  teknik uygulamaları yerinde görmemizi sağlamış ,bilgi  ve deneyimlerimizi  gözden geçirmemize ve karşılıklı diyalogun gelişmesine yardımcı olmuştur.Doğa sporları, ilkyardım ve arama kurtarma konusunda  bilgi ve tecrübelerimizi karşılıklı olarak paylaştık.Leonardo Da Vinci Vetpro Hareketlilik projesi bizim kurum olarak ta  gelişmemizi sağladı ve hedeflerimizi büyüttü. Kulüp olarak bölgemizdeki  resmi kurum ve kuruluşlarla ortak çalışmalar yaparak öğrendiklerimizi ilgili kurumlarla paylaşacağız.Kendi branşlarımızda proje üretmeye devam ederek kendimizi profesyonel anlamda geliştirmek istiyoruz.Kulüp üyelerimiz Eckert-Schulen okullarında ve Almanya’da  kaldıkları süre içinde şu etkinliklere katılmıştır ve sertifika almışlardır:
Eckert Okulları’ndaki eğitimin tanıtımı ve ilgili kurumların gezilmesi(derslikler,laboratuvarlar,atölyeler)
Eckert Okulları’ndaki boş zamanı değerlendirme olanaklarının tanıtımı (spor,müzik,yüzme ve sosyal etkinlikler  vb.) Ülke kültürünü tanıtma ve Almanca uyum kursu.
Bavyera ve Almanya’da Eğitim Sisteminin ,Almanya’da Sağlık Sisteminin ve Acil Servis Yapısının incelenmesi.
Avrupa’daki  İlkyardım ve Kurtarma Çalışmalarının İncelenmesi  ve İlgili Kurumlara Teknik Geziler.Suda Arama Kurtarma  Tatbikatının izlenmesi.
Kızıl Haç İlkyardım Müzesi gezisi ve ilkyardım tarihinin incelemesi.( Rotkreuz-Museum Regenstauf)
Alman Alp Dağları Derneği Tırmanma Merkezi (Deutscher Alpenverein Kletterzentrum Regensburg)
Schönhofen Tırmanma Bahçesi gezisi (Klettergarten Schönhofen) ,Doğal Yaşam Tanıtım Merkezi gezisi (Wald Wipfel  Weg- Naturerlebnispfad)
Almanya’daki Regensburg şehrine rehberli gezi,  Münih şehrine rehberli gezi,Çek Cumhuriyeti’ndeki  Prag şehrine rehberli gezi. Arnbruck Cam Köyü gezisi (Weinfurtner Das Glasdorf)

www.balikligol.com

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu