Advert
Advert
Advert

Urfa'dan Mısır'daki idamlara sert tepki

Mısır’ın darbeci yönetiminin kurduğu mahkeme tarafından Müslüman Kardeş üyelerine verdiği idam kararına Şanlıurfa’dan sert tepki geldi.

Urfa'dan Mısır'daki idamlara sert tepki
Urfa'dan Mısır'daki idamlara sert tepki

Tepki gösteren STK Temsilcileri; “hapse tıktığı insanların ifadelerini almadan, onları mahkeme etmeden 20 dakikada verilen bir kararla 529 kişiyi idama mahkum etmiştir. Bir dünya rekoru kırılarak 2 saniyede bir idam kararı verilmiştir” diyerek yaşanan garabete dikkat çektiler.

 

Şanlıurfa STK’ları İnsani Yardım Platformu adına  açıklama yapan RABİA Eğitim Kültür Yardımlaşma Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Adil Saraç; “ I ve II. Dünya Savaşları sonunda İngiliz ve Fransız işgalcilerinin yeni firavun örnekleri olarak Ortadoğu’ya bıraktığı diktatörlerin zulmü altında buralarda yaşayan ve inim inim inleyen Müslüman halkların “Arap Baharı” adı altında başlattıkları özgürlük ve namus kavgasını Batı başlangıçta bu kalkışımlara kaygıyla bakmakla yetinmiştir. Bu kalkışımların ardından birbiri ardından devrilen diktatörlerin yerine Müslüman halklar kendi özgür iradesiyle seçtiği, kendi gibi düşünen, kendi gibi yaşayan insanları seçimle işbaşına getirince aynı batı,

 

Mısır’da bir cadı kazanı  kaynatmaktan kaçınmamıştır. En kestirme yoldan giderek işbirlikçi seçtiği orduyu harekete geçirerek halkın iradesiyle seçilmiş hükümeti ve onun başkanı Muhammed Mursi’yi devirmişlerdir.

General Sisi ataları olan eski Firavunlardan zulümde daha hızlı davranmış, Rabia Meydanı’nda toplanan ve demokratik iradesine sahip çıkan binlerce Müslümanı katletmiş, binlerce Müslümanı yaralamış, on binlerce Müslümanı hapse tıkmıştır. Gazze’nin tek umudu olan Gazze’ye giden yaşam tünellerini kapatarak Gazze’yi ölüme terk etmiştir.

Son olarak hapse tıktığı insanların ifadelerini almadan, onları mahkeme etmeden 20 dakikada verilen bir kararla 529 kişiyi idama mahkum etmiştir. Bir dünya rekoru kırılarak 2 saniyede bir idam kararı verilmiştir.

Biz bir Müslüman olarak bu zulmü kınıyoruz. Bu zulme imza atan Sisi ve yandaşlarını tel’in ediyoruz. İdam kararlarından vazgeçilmesini istiyoruz. Bu zulümlerin tüm dünya Müslümanlarının uyanışına vesile olmasını diliyoruz” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır