Advert
Advert
Advert

Urfa’dan Barış ve Kardeşlik Mesajı

Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa Belediyesi, Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı (AKAV) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Hz. İbrahim ve Dostluk’ Sempozyumunda “Hz. İbrahim Yurdu” Peygamberler Şehri Şanlıurfa’dan dünyaya “Barış ve Kardeşlik” mesajı verildi.

Urfa’dan Barış ve Kardeşlik Mesajı
Urfa’dan Barış ve Kardeşlik Mesajı


Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Milletvekili Yahya Akman, Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. A. Eşref Fakıbaba, Akademik Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Aksoy ve Risale Akademi Kurucu Üyesi Dr. İsmail Benek’in birer açılış konuşması yaptığı toplantıda Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hüseyin Yaşar “Hz. İbrahim ve Dostluk” konulu ortak açıklamalar yaptılar.
Sempozyumun içeriği hakkında bilgi veren Akademik Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Aksoy kendilerine destek veren Şanlıurfa Valiliğine ve Belediye Başkanlığına teşekkür ettiğini söyledi.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir, Hz. İbrahim'in tüm semavi dinlerce en büyük ata ve temel referans olarak kabul edildiğini söyledi.
Konuşmasına başlarken Urfa’da doğduğunu ancak memleketine yeterli derecede hizmet edemediği inancında olduğunu ifade eden Risale Akademi Kurucu Üyesi Dr. İsmail Benek ise Urfa’nın çok önemli bir ruha sahip olduğunu belirterek, bu ruha uygun kent aradıklarını söyledi.
Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir ise "Hz. İbrahim ve Dostluk" sempozyumunun açılışında yaptığı konuşmada, Hz. İbrahim'in dostluk kavramıyla özdeşleştiğini ifade etti.
Hz. İbrahim'in Kur'an-ı Kerim'deki kıssalarından örnekler veren Özdemir,"Hz. İbrahim lider kişiliği, ahlakı, cesareti misafirperverliğiyle, kısacası Kur'an-ı Kerim'in ifadesiyle 'dost doğru bir peygamber' olarak hepimize örnek olmaya devam ediyor. Öyle ki Hz. İbrahim, tüm semavi dinler tarafından en büyük ata ve temel referans olarak kabul edilir" dedi.
Prof. Dr. Özdemir’in ardından konuşmasını yapan Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ise Hz. İbrahim’in Urfa için nasıl bir öneme sahip olduğunu kaydederek, bu topraklarda yaşayan peygamberlerin bölge halkına çok değerli miraslar bıraktıklarını söyledi.
Kin ve nefretten uzak barış ve kardeşlik içersinde yaşandığı takdirde aşılamayacak bir sorun olmadığının altını çizen Fakıbaba, “Hiz. İbrahim ateşe atılırken ve hicret ederken tek gayesi Allah Rızası idi. Allah’ta İbrahim’in samimiyetine dikkat çekerek onu ateşte yakmamıştır” diye konuştu.
Son olarak konuşma yapan Vali Celalettin Güvenç te barış ve kardeşlik adına güzel işlerin yaşandığı bu günlerde düzenlenen bu sempozyumun çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Vali Erin, Şehit Ailelerini Evlerinde Ziyaret Etti
Şanlıurfa’da, yeni evli genç intihar etti
Şanlıurfa’da, yeni evli genç intihar etti