Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Urfa’daki Roma Dönemine ait Kaya Mezar Müzeye taşındı

Urfa’daki Roma Dönemine ait Kaya Mezar Müzeye taşındı

Şanlıurfa Kızılkoyunda yıkılan evlerin içinde çıkan mağaralarda yapılan çalışmalarda milattan bulunan Roma heykeli Şanlıurfa Müzesi’ne taşındı.

Giriş Tarihi: 25 Eylül 2014 Perşembe 17:20
Urfa’daki Roma Dönemine ait Kaya Mezar Müzeye taşındı

Çetin KAYA’nın Haberi…
Şanlıurfa Müze Müdürlüğü denetiminde kentsel dönüşüm kapsamında gerçekleşen, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nca yürütülen Çevre Düzenlemesi Projesi çalışmaları kapsamında Kızılkoyun Nekropolü’nde kaya mezarları ve kaya mezarlarının içinde 2 adet Roma Dönemi heykel ve 1 adet kireç taşı lahit bulunmuştur.
Arkeoloji camiasına büyük heyecan yaratan lahit ve heykellerin bulunması üzerine Şanlıurfa Müzesi’nce acilen kurtarma kazısı çalışmaları başlatılmış, kaya mezarı arkeolojik açıdan değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmalarda 1.85 cm. uzunluğundaki heykellerin M.S.3-4. yüzyıla ait Roma Dönemi asker heykelleri olduğu; yekpare kaideli, şark giyimli ve askeri teçhizatla donatılmış tarzda betimlendiği; yapılış yönüyle aynı stili taşıdıkları ve bölgenin tipik taşı olan kalkerden yapıldığı anlaşılmıştır.
Arkeologlar, ana mezarın sağında ve solunda yer alan asker heykellerinin, mezarın korunması amacıyla yapılmış olabileceğini ifade etmekte olup, bilimsel belgeleme çalışmalarının ardından lahit ve heykelleri yeni mekânları olan Şanlıurfa Müzesi’ne taşımışlardır.

Arkeologlar, buluntu mekânının defineciler tarafından tahrip edilmemesinin büyük şans olduğu; ilk defa uzmanlarca açılan ve kurtarma kazısı çalışmaları devam eden mezarın arkeoloji dünyasına sürpriz yeni buluntular sunabileceğini belirtmektedirler.

www.balikligol.com 

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com