Advert
Advert
Advert

Urfa'daki elektrik kaçaklarına hapis yolu

Enerji Bakanı Yıldız, kaçak elektrik kullanan 500 bin kişiyle ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Yıldız, Kasım ayı için doğalgazda zam olmadığını, Aralık ayının ise değerlendirileceğini söyledi.

Urfa'daki elektrik kaçaklarına hapis yolu
Urfa'daki elektrik kaçaklarına hapis yolu
ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gündemdeki gelişmeleri NTV’de katıldığı bir programda değerlendirdi. Elektrikte kayıp ve kaçağın faturaya yansıtılmasıyla ilgili olarak Bakan Yıldız, şunları söyledi: “Dağıtım şirketleri özelleştikçe ondan beklediğimiz performans değeri var. Faturalarda bir artış olmadı. Bölgeler içinde farklı tarife uygulanır mı uygulanmaz mı bunu göreceğiz. Amacımız bir müşterinin kayıp veya kaçağını diğerine aktarmamak. Oradaki miktar zam niteliği taşımıyor, ulusal tarife uy-gulanıyor. İstanbul kayıp ve ka-çakta dördüncü sırada. Savcılığa suç duyurusunda bulunulan va-tandaş sayısı 500 binin üzerinde. En çok kaçak Urfa, Şırnak, Mar-din ve Diyarbakır’da. Zamanında fatura ödemeyenlerle ilgili yaptırım kararlılıkla sürecek.”

Dağıtım bedeli değişebilir

Bakan Yıldız, doğalgaza zam olup olmayacağıyla ilgili olarak “Doğalgaz ve elektrik fiyatlarına müdahalemiz yok. Petrol ve gaza dayalı enerji kaynaklarına gelen yurt dışı zammı ve döviz fiyatları. Her ikisi de enerji sepetini etkiliyor. Yılbaşı için birşey demem doğru olmaz. Ama Kasım ayında zam yok.Ortadoğu’daki gelişmelere bakılacak. Her bölge için taşıma tarifesi farklı. İstanbul’la An-kara’nın doğalgaz dağıtım fiyatları farklı. Elektrikte ulusal tarife uyguluyoruz, doğalgazda her böl-ge kendi içinde yapıyor. Aralık ayı içinde bununla ilgili çalışma nihayetlenecektir. Dağıtım bedelinde değişiklik olabilir, bu zam değil.” Star

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu