Advert
Advert
Advert

Urfa'da Geçen Kerkük Yumurtalık boru hattına saldırı!..

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Kerkük-Yumurtalık boru hattına Şanlıurfa il sınırları içinde yapılan saldırı nedeniyle dün geceden itibaren Türkiye'ye yönelik petrol sevkiyatının durduğunu açıkladı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Kerkük-Yumurtalık boru hattına Sanliurfa'da düzenlenen saldiri sonrası petrol akışının durduğunu açıklamasının ardından Türkiye tarafında konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Urfa'da Geçen Kerkük Yumurtalık boru hattına saldırı!..
Urfa'da Geçen Kerkük Yumurtalık boru hattına saldırı!..

IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, "Türkiye sınırları içinde Şanlıurfa'daki sabotaj nedeniyle Kürdistan Bölgesi'nden Ceyhan Limanı'na yapılan petrol sevkiyatı durmuştur" ifadeleri kullanıldı.

"Saldırı Kürt halkının rızkına yönelik"

Açıklamada Peşmerge güçlerinin IŞİD'e karşı yürüttüğü savaşa ve IKBY'deki ekonomik krize değinilerek, "Bu saldırı doğrudan Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halkın rızkına yöneliktir. Hükümet, IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerinin maaşlarını ve ihtiyaçlarını da bu petrol hattından sağlamaktadır." denildi.

"Saldırıyı şiddetle kınıyoruz"

Türkiye'den saldırıları durdurması ve güvenliği arttırması talebinin dile getirildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Türkiye hükümetinden güvenlik önlemlerini arttırmasını talep ediyoruz. Çünkü bu tür saldırılar Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halka büyük zarar vermektedir. Petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle hükümetimiz Peşmerge maaşlarını güçlükle karşılamaktadır. Çünkü petrol geliri oldukça azalmış durumda. Bu saldırı Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge güçlerinin terörizme karşı mücadelesine büyük zarar vermektedir."

Tüm açıklamalara karşılık Türkiye tarafından konuyla ilgili herhangi bir açıklamanın gelmemesi kafalarda soru işareti oluşturdu.

'Şanlıurfa bölgesinde sabotaj' iddialarını sorduğumuz Şanlıurfa Valiliği ise il sınırları içinde boru hattına yönelik herhangi bir sabotajin olmadığını belirtti.

Bu durumda petrol sevkiyatının neden durdurulduğu merak konusu olurken, Turkiye'nin konu ile ilgili bir açıklama yapması bekleniyor. (Osman Gulebak-İLKHA)

Türkiye Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasındaki petrol ticareti önemli noktaları Kerkük Yumurtalık boru hattı saldırı düzenlendiği saldırı nedeniyle petrol akışının durduğu iddia edildi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Flaş gelişme! Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü
Şanlıurfa’da Feci Olay: 3 çocuk boğularak öldü