Reklamı Geç
Advert
Advert

Urfa'da öğrencilere hem okul hem hafızlık imkanı-VİDEO

Urfa'da öğrencilere hem okul hem hafızlık imkanı-VİDEO
Urfa'da öğrencilere hem okul hem hafızlık imkanı-VİDEO

Okul ile Kuran hafızlığını aynı anda yürütme imkânı sağlayan Türkiye'nin beş ilinde ilk defa hayata geçirilecek olan hafızlık okulunun Şanlıurfa'da da açılmasının sevindirici olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Metin İlci, bu okulu bitiren öğrencilerin birçok avantaja sahip olacağını söyledi.

ŞANLIURFA- Okul ile Kuran hafızlığını aynı anda yürütme imkânı sağlayan Türkiye’nin beş ilinde ilk defa hayata geçirilecek olan hafızlık okulu Şanlıurfa’da da açılıyor. Hafızlık projesi kapsamında Şanlıurfa için ilk olan bu okul, Türkiye genelinde Trabzon, Ordu, İstanbul, Denizli illerinde de hayata geçiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığının Anadolu İmam Hatip Liselerinde uyguladığı müfredat programına tabi olacak olan bu okulda yatılı olarak okuyacak öğrencilerin hem Anadolu İmam Hatip mezunu hem de hafız olacağı belirtildi. İlk yılda iki sınıf olarak açılacak olan okula 68 öğrenci alınacak. 

Beş ilde açılacak bu okul, Şanlıurfa için bir ilk

11 Nisan beldesinde açılacak olan hafızlık okulunun Şanlıurfa için bir ilk olduğunu söyleyen İlci, “Suruç ilçesine bağlı 11 Nisan (Aligör)beldesinin Suruç 11 Nisan Anadolu İmam Hatip Lisesi Hafızlık Okulu olarak Türkiye’de 5 tane ilimizde ise bir tane açıyoruz. Hafızlık proje okulu olarak ve Türkiye genelinde Trabzon, Ordu, İstanbul, Denizli ve Şanlıurfa’da açılan bu okullar bu okullarımız Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Anadolu İmam Hatip Lisesi programı açılacak. Bu program kapsamında öğrencilerimize hem Anadolu İmam Hatip mezunu hem de hafızlık yapacak şekilde yetiştireceğiz.” dedi.

Bu okulda okuyan öğrenciler için burs temin edilecek

Bu okulu bitiren öğrencilerin hafız olarak okullarını bitirmiş olacaklarından dolayı bir üst öğrenimine çok daha nitelikli bir öğrenci olarak atanacağını belirten İlci, burada okuyacak öğrencilere Diyanet İşleri Bakanı’ndan da burs temin etmeye çalışacaklarını belirtti.

 

İlahiyat fakültelerine yerleştirmede ek puan avantajı

Hafızlığı bitirmiş bir insanın toplum içinde çok önemli yere sahip olduğunu ifade eden İlci, Anadolu İmam Hatip Lisesi diploması ile birlikte bir de hafızlık sertifikasına sahip olacak bu öğrencilere ilahiyat fakültelerine yerleştirmede ek puan sağlanacağını söyledi.

Öğrencilerimiz okulunu aksatmadan hafızlığını da yapmış olacak

Açılacak okulun müfredatına da değinen İlci, “Milli Eğitim Bakanlığımızın Anadolu İmam Hatip Liselerinde uyguladığı müfredat programı aynı şekilde burada uygulanacak. Bunun yanında öğrencilerimiz yatılı okulda kaldıkları süre içerisinde hafızlık programını takip edecekler. Yani hem okul hem de hafızlık programını birlikte yürüteceğiz haftalık ders programı içerisinde hafızlığa yönelik dersler de olacağı için bu öğrencilerimiz zorlanmadan hem hafızlığını hem okulunu birlikte bitirecek.” şeklinde konuştu.

 

Sekizinci sınıf mezunu 68 öğrenci kontenjanı var

Sekizinci sınıf mezunu öğrencilerin bu yeni okulu tercih edebileceklerini ifade eden İlci, ”8. sınıftan mezun olup 9. Sınıfa geçen öğrencilerimiz tercih sisteminde kendi tercihlerini yaparken bu okulumuzu tercih edebilirler. Bu okulumuzun bu yıl alacağı öğrenci sayısı 68 öğrenci yani iki şube açtık her bir sınıfımızda 34 öğrenci olabilecek.” diye konuştu. (Osman Gülebak-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
KHK ile Urfa'da ihraç 57 kişi ihraç edildi- İşte tam listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi
3 bin 939 ihraç ihraç edildi-isim isim ihraç edilenlerin listesi