Advert
Advert
Advert

Urfa'da Newruz Kutlamaları

Urfa'da Newruz Kutlamaları
Urfa'da Newruz Kutlamaları


 

21 Mart Nevruz etkinlikleri kapsamında Harran Üniversitesinde program düzenlendi. Programa Vali Nuri Okutan’ın yanı sıra, Harran Üniversitesi Rektörü İ. Halil Mutlu, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın ve üniversite öğrencileri katıldı.

 

Harran Üniversitsi Osmanbey Yerleşkesi Merkezi Kafeterya önünde gerçekleştirilen Nevruz Etkinlikleri Harran Üniversitesi Rektörü İ.Halil Mutlu’nun “Nevruz Bayramı”nın Orta Asya ve Türklerdeki önemine yönelik yaptığı konuşmayla başladı.

 

Adıyaman ve Şanlıurfa Halk oyunları ekiplerinin gösterileriyle devam eden etkinlikleri TRT AVAZ canlı olarak yayınladı. TRT AVAZ’ın canlı yayınına Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve Harran Üniversitesi Rektörü İ Halil Mutlu çıkarak Şanlıurfa’daki Nevruz etkinlikleri hakkında bilgi verdi.

 

Halk oyunları ekiplerinin gösterisinin ardından Şanlıurfa Belediyesi Ekibi Şanlıurfa Türkülerini seslendirdi. Belediye Sıra Gecesi Ekibinin seslendirdiği türküler eşliğinde öğrenciler Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ile halk oyunları oynadı.

 

Daha sonra temsili nevruz ateşi Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan ve Rektör İ. Halil Mutlu tarafından yakıldı. Nevruz ateşinden ilk olarak Vali Okutan, akabinde de Rektör Mutlu ve Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yalçın atladı.

 

Vali Okutan ve beraberindekiler yumurta tokuşturduktan sonra Şanlıurfa Geleneksel El Sanatları Merkezi’nin açmış olduğu stantları gezdiler. Burada ağaç oymacılığı, gümüş işlemeiliği, çulhacılık, keçecilik ve halı dokuma tezgahlarını gezen Vali Nuri Okutan ustalardan bilgi aldı. Kürkçünün tezgahındaki deriden yapılan ürünleri inceleyen Vali Okutan, deriden yapılan takkeyi başına taktı.

 

Son olarak Vali Okutan ve beraberindekiler Harran Üniversitesi öğrencileri tarafından hazırlanan Nevrnuz konulu resim Sergisini gezip, dağıtılan Nevruz Hediğinin tadına baktı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması